Biogramy Więźniów Politycznych PRL

A

  • Adamkowska Katarzyna (Płock)

  • Arszyński Marian (Płock)

B

  • Banaś  Marian (ROPCiO/ KPN)

  • Baran Józef (opozycjonista) (Solidarność Studencka/ KSS „KOR”)

  • Barczyński Jerzy (Solidarność)

  • Bartyzel Małgorzata (Ruch Młodej Polski, NSZZ Solidarność)

  • Bazydło Janusz (NSZZ Solidarność)

  • Bąk Józef (Płock)

  • Bednarz Piotr (NSZZ Solidarność) 

  • Biały Marek (NSZZ Solidarność) 

  • Bielecki Czesław („Polska Walcząca”, Polskie Porozumienie Niepodległościowe, NSZZ Solidarność)

  • Bielewicz Remigiusz (Płock)

  • Bieliński  Konrad (KSS KOR, NSZZ Solidarność)

  • Bienkiewicz Marianna (NSZZ Solidarność)

  • Bik Marek ( Komitet Obrony Więzionych za Przekonania, KPN)

  • Bińkowski Krzysztof(KPN, Komitet Obrony Więzionych za Przekonania, NSZZ Solidarność)

  • Blachnicki  Franciszek (Ksiądz Założyciel Oazy – Ruch Światło Życie)

  • Blajerski Włodzimierz (NSZZ Solidarność)

  • Blajfer Bogusława (KOR)

  • Blumsztajn Seweryn (KOR)

  • Błaszczyk Hubert  (NSZZ Solidarność) 

  • Boczek Stefan (Płock)

  • Bodal Anna (Płock)

  • Bogucka Teresa (KOR, NSZZ Solidarność)

  • Borowski Adam (NSZZ Solidarność)

  • Borusewicz Bogdan (KOR, Solidarność)

  • Bulc Andrzej (KOR, WZZ Wybrzeża)

  • Bzdyl Krzysztof (SKS Solidarności, ROPCiO, KPN, Solidarność, Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów)

C

  • Całka Jan (Solidarność Śląśka i Solidarność Dolnośląska)

  • Chlebowski Longin (NSSZ Solidarność)

  • Chmielewski Jan (Płock)

  • Chojecki Mirosław (KOR)

  • Chwalewski Marek (KOR, ROPCIO, WZZ Wybrzeża, Solidarność, Solidarność Walcząca, Solidarność 80)

  • Ciarski Ryszard (Płock)

  • Cieszewski Chris (SKS UJ, NZS SGW Warszawa)

  • Cywiński Jan (KOR, NSZZ Solidarność)

  • Czerwiński Zbigniew (NZS Poznań) 

  • Czuma Andrzej (ROPCIO, Solidarność)

  • Czuma Benedykt (ROPCIO, Solidarność)

  • Czuma Hubert  (Ksiądz SI ROPCiO, Solidarność, SKS Szczecin)

  • Czuma Łukasz (Ruch, ROPCIO)

D

  • Dajczgewand Józef (KOR, KSS KOR, SKS Solidarności, NSZZ Solidarność)

  • Dłużniewski Jerzy (NSZZ Solidarność)

  • Dolecki Tomasz (KOS) 

  • Dorn Ludwik (KOR, KSS KOR, Solidarność, KSR Wolność-Sprawiedliwość-Niepodległość.)

  • Dowgiałło Krzysztof (Solidarność)

  • Drewniak Ryszard (Solidarność)

  • Dronicz Stanisław (KPN)

  • Dzierżek Stefan SI (Ksiądz w stanie wojennym naraził się władzom państwowym wystawieniem żłóbka o wymowie politycznej. Był dwukrotnie aresztowany, skazywano go na rok więzienia w zawieszeniu oraz dwa miesiące więzienia.)

  • Dziwota Janusz (Płock)

F

  • Fabianowicz Julian (Płock)

  • Falicki Paweł (Solidarność Walcząca)

  • Figarski Mieczysław SI (Ksiądz w 1959 został aresztowany i osadzony w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie, potem był więziony w Siedlcach. Postawiono mu zarzuty szpiegostwa, przestępstw dewizowych, przestępstw podatkowych. Przebywał w areszcie przez dwa lata.)

  • Fijak Zbigniew (NSZZ Solidarność)

  • Findysz Władysław (Ksiądz pierwszy Męczennik komunizmu w Polsce)

  • Frasyniuk Władysław (NSZZ Solidarność, Komitet Obrony Więzionych za Przekonania)

  • Fudakowski Stanisław  (NSZZ Solidarność)

G

  • Gabiś Tomasz

  • Gałażewski Andrzej (NSZZ Solidarność)

  • Garncarek Karol (Płock)

  • Gawroński Jerzy (NSZZ Solidarność)

  • Gawryszewski Jacek (Grupy Oporu Solidarni)

  • Gburzyński Józef (NSZZ Solidarność)

  • Geresz Jerzy (współpracownik KOR, Konsultant Solidarności)

  • Gil Mieczysław (NSZZ Solidarność)

  • Glass Krzysztof (Marzec 68)

  • Głogowski Karol (Zwiążek Młodych Demokratów, ROPCIO, Rada ZINO) 

  • Goławski Zygmunt (NSZ, ROPCIO)

  • Gołębiewski Marian cc (ROPCiO, RUCH, NSZZ Solidarność)

  • Górny Przemysław (Związek Młodych Demokratów, Liga Narodowo-Demokratyczna)

  • Grabarczyk Antoni (NSZZ Solidarność)

  • Grotkowska Hanna (NSZZ RI Solidarność)

  • Grządzielski Henryk (NSZZ Solidarność, Okręgowy Komitet Oporu)

  • Gwiazda Andrzej (WZZ Wybrzeża, Solidarność)

H

  • Handzlik  Stanisław (NSSZ SOLidarność)

  • Hardek Władysław (NSZZ Solidarność)

  • Heinrich Wincenty (NSZZ Solidarność)

  • Helski Stanisław (Solidarność Chłopska)

  • Herczyński Ryszard (NSZZ Solidarność)

  • Hodysz Adam (SB, współpracował z WZZ Wybrzeża i NSZZ Solidarność)

  • Holewiński Wacław (Towarzystwo Kursów Naukowych, NZS)

  • Hołuszko Ewa (NSZZ Solidarność)

​I

  • Ignaczewski Jan (Płock)

  • Izdebski Andrzej (AK, NSZ, KPN, Komitet Obrony Więzionych za Przekonania)

J

  • Jabłoński Jerzy (NSZZ Solidarność)

  • Jachnik Jerzy (ukrywanie działacza opozycji)

  • Jadczak Eliza (Płock)

  • Jandziszak Tadeusz (KPN, PPN)

  • Janiszewski Jerzy (dziennikarz) (udział w manifestacjach)

  • Jankowska Janina (NSZZ Solidarność)

  • Janowicz Witold (kolporter biuletynu Solidarności)

  • Jastrzębowski Jerzy (ur. 1937) (NSZZ Solidarność)

  • Jasudowicz Tadeusz (kolporter niezależnych czasopism) 

  • J

  • Jaworski Dariusz (radny Włocławka) (Grupa Niepodległość, Kurier Solidarności)

  • Jedynak Tadeusz (związkowiec) (NSZZ Solidarność)

​K

  • Kaczorowski Stefan (KOR, ROPCiO) 

  • Kalota Robert (Płock)

  • Kamiński Mariusz (minister) (FMW, „zbeszczeszczanie pomnika ACz)

  • Kamocki Janusz (AK, SKS)

  • Kapczyński Piotr (KSS KOR, NSZZ Solidarność)

  • Kapsa Jarosław(NSZZ Solidarność, Ruch Wolność i Pokój)

  • Kapuścińska Elżbieta (Płock)

  • Kapuściński Marek (Płock)

  • Karpiński Jakub (Marzec 68, Towarzystwo Kursów Naukowych)

  • Kaźmierczak Jan (ksiądz katolicki, Płock)

  • Kelus Jan Krzysztof (KOR, „NOWA”)

  • Kęcik Wiesław (RUCH, KOR, Doradca Solidarności RI) 

  • Kiszka Andrzej (NOW-AK, NZW, Żołnierz Wyklętych – aresztowany w 31.12.1961)

  • Kobzdej Dariusz (Studenckie Komitety Solidarności, ROPCiO, Ruchem Młodej Polski i z NSZZ Solidarność. Przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania)

  • Kofman Wlodek (zorganizował spotkanie na którym omawiano demonstrację w marcu 1968)

  • Kołodziej Andrzej (NSZZ, Solidarność, Solidarność Walcząca)

  • Kołodziejska Genowefa (Płock)

  • Konarzewski Krzysztof (Płock)

  • Korwin-Mikke Janusz (kolportaż pism drugiego obiegu, gł. liberalno-konserwatywnych)

  • Kostrzewa-Zorbas Grzegorz (NZS, doradca Solidarności) 

  • Kostrzewa Ryszard (KPN, Solidarność, Komitet Obrony Więzionych za Przekonania)

  • Koszut Sebastian (słowacki ksiądz, RUCH)

  • Kotzbach Roman (NSZZ Solidarność)

  • Kowalczyk Jerzy (wysadzenie auli WSP w Opolu 6 X 1971)

  • Kowalczyk Ryszard (wysadzenie auli WSP w Opolu 6 X 1971)

  • Kowalski Sergiusz (KOR, KSS KOR, Oficyna „NOWA”)

  • Kozłowski Jan (1929–1996) (KOR, Chłopska Solidarność)

  • Kralczyński Andrzej (NSZZ Solidarność)

  • Kropiwnicki Jerzy (NSZZ Solidarność)

  • Król Krzysztof (polityk) (KPN)

  • Królikowska-Avis Elżbieta d. (RUCH, próba wysadzenia pomnika Lenina w Poroninie)

  • Krupa Michał (Żołnierz Wyklęty NOW, NZW – aresztowany 11.02.1959)

  • Krupiński Mirosław (NSZZ Solidarność)

  • Kściuczek Roman (ROPCiO, KPN)

  • Kubasiewicz-Houée Ewa (NSZZ Solidarność, Solidarność Walcząca)

  • Kubiak Michał (Gostynin)

  • Kuczyński Waldemar (Towarzystwo Kursów Naukowych, Solidarność)

  • Kulik-Bielińska Ewa (NSZZ Solidarność) 

  • Kupiecki Dariusz (KOR, Solidarność, kolporter NOW-ej)

  • Kuroń Jacek (KOR, KSS KOR, Solidarność)

  • Kwiatkowska Wiesława (Solidarność)

L

  • Labuda Barbara (KOR, Solidarność)

  •  
  • Laszkiewicz Leszek (Płock)

  • Lenarciak Henryk (MKS)

  • Lenkiewicz Antoni (ROPCiO, SKS, Solidarność, Solidarność Walcząca, KPN) 

  • Lewandowski Stefan (ur. 1950) (MKS)

  • Lipski Tadeusz (wojskowy) (AK, NSZ)

  • Lis Bogdan (WZZ Wybrzeża, Solidarność)

  • Lis Zbigniew (Solidarność) 

  • Lityński Jan (KSS KOR, Solidarność)

Ł

  • Łojek Jerzy (Kluby Służby Niepodległości, Badacz Zbrodni Katyńskiej)

  • Łopatka Józef (NSSZ Solidarność)

M

  • Machalski Andrzej (NSZZ Solidarność)

  • Maciejczyk Marian (NSZZ Solidarność)

  • Macierewicz Antoni (KOR, Solidarność)

  • Mackiewicz Eugeniusz (Płock)

  • Madejski Edward

  • Malicki Jan (historyk) (kolporter pism drugiego obiegu,, ich redaktor, „Niepodległość)

  • Małachowski Aleksander NSZZ Solidarność)

  • Małunowiczówna Leokadia (Instytut Świecki)

  • Marczuk Witold (Solidarność)

  • Matyjas Eugeniusz (`Solidarność)

  • Michałkiewicz Krzysztof (Solidarność) 

  • Michnik Adam („komandosi”, KOR, Solidarność)

  • Mietkowski Andrzej (NZS – Kraków, Solidarność)

  • Milczanowski Andrzej (KOR)

  • Miliński Przemysław (Płock, Warszawa)

  • Milski Mariusz (Marzec 1968)

  • Misiara Andrzej (Płock)

  • Mizikowski Edward (NSZZ Solidarność)

  • Moczulski Leszek (KPN)

  • Modzelewski Karol (Marzec 68, NSZZ Solidarność)

  • Morawiecki Kornel (Marzec 1956,1968, NSZZ Solidarność,, Solidarność Walcząca)

  • Morgiewicz Emil (RUCH, Próba wysadzenia pomnika w Lenina w Poroninie, KOR)

  • Możdżyński Bogdan (Płock)

  • Możejko Stanisław (NSZZ Solidarność)

  • Müller Edward (NSZZ Solidarność, więzien specjlkanego obozu wojskowego w Chełmie)

  • Muszkowska-Penson Joanna (NSZZ Solidarność)

  • Muszyński Marek (NSZZ Solidarność)

  • Myśliwiec Wiesław (NZS, Solidarność Walcząca)

N

  • Nagórski Wiktor (opozycjonista) (Marzec 1968, KOR, Solidarność, współpracownik NOW-ej)

  • Narożniak Jan (współzałożyciel podziemnego wydawnictwa NOWA, Solidarność)

  • Niesiołowski Marek (RUCH, ROPCiO, Solidarność)

  • Niesiołowski Stefan (RUCH, ROPCiO, Solidarność)

  • Nowak Czesław (Solidarność) 

  • Nowak Edward (inżynier) (Solidarność)

  • Nowakowski Henryk (Płock)

  • Nurkiewicz Zdzisław (Żołnierz 25 pp AK; aresztowany przez SB w 1959)

O

  • Oryński Andrzej (Solidarność)

  • Osiadły Efrem (Ojciec duchowny, w pracy duszpasterskiej był wybitnym kaznodzieją. Po kazaniu wygłoszonym podczas uroczystości 5 czerwca 1960 został oskarżony przez Służbę Bezpieczeństwa i skazany na 3 lata więzienia, przebywając później w Zakładzie Karnym w Strzelcach Opolskich)

  • Oleszczuk Krzysztof (Płock)

P

  • Palka  Grzegorz (NSZZ Solidarność)

  • Pałubicki Janusz (NSZZ Solidarność) 

  • Panas Władysław (Marzec 1968)

  • Pawlak Antoni (grupa samokształceniowa Ludwika Wiśniewskiego, Solidarność)

  • Pawluś Adam (Solidarność)

  • Pawłowicz Jacek (KPN)

  • Perski Aleksander („Komandosi)

  • Petrusewicz Marek (Solidarność)

P cd.

  • Piechocka Teresa (Płock)

  • Pinior Józef (Solidarność; uratował 80 mln. zł „S”)

  • Płatek Stanisław (Solidarność ; KWK „Wujek”)

  • Podrzycki Daniel („aresztowany za działalność opozycyjną”)

  • Ponikiewski Brunon (KPN, Solidarność)

  • Postawka Ryszard (Solidarność)

  • Pusz Ryszard (Solidarność)

R

  • Radecka Joanna (NSZZ Solidarność)

  • Raszewski Józef (NSZZ Solidarność)

  • Rausz Michał (Płock)

  • Remiszewska Teresa (NSZZ Solidarność) 

  • Rewska Hanna (Klub Krzywego Koła)

  •  
  • Rogalski Jerzy (Płock)

  • Romaszewska Zofia (KOR, Solidarność, organizator Radia Solidarność)

  • Romaszewski Zbigniew (KOR, Solidarność, organizator Radia „Solidarność”)

  • Rostworowski Piotr (1Ojciec duchowny 9 marca 1966 r. został aresztowany przez SB w związku z organizowaniem przerzutu do USA dwóch Czeszek (wpadła cała trójka). Został skazany na 4 lata więzienia i grzywnę. 11 grudnia 1967 r. zwolniony warunkowo)

  • Rousseau Grzegorz (Płock)

  • Rudzińska Anna (KOR, ROPCiO)

  • Rutkowski Roman (polityk) (NZS, Solidarność)

S

  • Sanocki Janusz (Solidarność)

  • Senkowski Zbigniew Solidarność)

  • Sękowski Stefan (AK, KSS KOR)

  • Skiba Krzysztof (aresztowany za rozrzucanie ulotek antypaństwowych w 1985 w Jarocinie)

  • Skorenko Danuta (Solidarność)

  • Skwira Adam (Solidarność)

  • Słomka Adam (KPN; współpracował z Solidarnością Walczącą)

  • Słowik Andrzej Solidarność) 

  • Smolar Aleksander (Marzec 1968, współpracownik KOR)

  • Sobczuk Bogusław (koporter ulotek w 1968)

  • Sobieszek  Lech (MKS, Solidarność) 

  • Sokołowski Andrzej Jan (Solidarność)

  • Solka Adam (Płock)

  • Sroka Bronisław (Ksiądz SI, licealna działalność antykomunistyczna, RUCH)

  • Stanowski Krzysztof (ur. 1959) (Solidarność, Niezależny Ruch Harcerski)

  • Stański Tadeusz (KPN, PPN, PPiON)

  • Staszelis Jacek („Taternik”, KOR, Solidarność)

  • Stolarski Dariusz (FMW Płock)

  • Sulima Anna (Płock)

  • Sułkowska-Bierezin Ewa (Marzec 1968, KOR, Solidarność)

  • Sułkowski Witold (Marzec 1968, Ruch, KOR, Solidarność)

  • Sychut Jerzy (Marzec 1968, KOR, ROPCiO, Solidarność, Ruch Młodej Polski)

  • Szablewski Alojzy (Protesty 1970 i 1976, WZZ Wybrzeża, NSZZ Solidarność)

  • Szadaj Jakub (Marzec 1968)

  • Szaniawski Józef (politolog) (Informator Radia Wolna Europa; ostatni więzień polityczny PRL)

  • Szatkowski Jan (Setropie, Płock)

  • Szczęsna Joanna (marzec 1968, KOR, KSS KOR, Solidarność)

  • Szendo Zenon (Solidarność, KPN, Komitet Obrony Więzionych za Przekonania) 

  • Szeremietiew Romuald (KPN, PPN)

  • Szomański Andrzej (ROPCiO, KPN)

  • Szpakowska Małgorzata (Marzec 1968, Taternicy)

  • Szpotański Janusz (Za satyrę wobec PRL)

  • Szweda Konrad ( Ksiądz, za zły stosunek do państwa)

  • Szymanderski Jacek (Solidarność, Ruch Wolność i Pokój)

  • Szymański Krzysztof (ur. 1952) (Solidarność)

  • Szymborski Krzysztof (Taternicy)

  • Szymkiewicz Jarosław(Za obronę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich) 

Ś

  • Śmigiel Stanisław (KOR, WZZ Wybrzeża, TKN, Solidarność)

  • Śreniowski Józef (KOR)

  • Świtoń Kazimierz (ROPCiO, Solidarność)

T​

  • Teliga Józef (Kluby Służby Niepodległości, Solidarność)

  • Tomaszewska Ewa (Solidarność)

  • ​Tomczyk Jacek (Płock)

  • Trzęsicki Kazimierz (marzec 1968, Solidarność)

U

  • Umiński Jan (Ksiądz, KPN, koncelebrans Mszy w intencji Ojczyzny na warszawskich Żoliborzu; on określił Urbana „Geobbelsem stanu wojennego)

W

  • Walc Jan (KOR, Oficyna NOWA, KOR, TKN)

  • Walczyk Zbigniew (polityk) (Solidarność, KPN)

  • Walentynowicz Anna (1970, WZZ Wybrzeża, Solidarność)

  • Wawrzyńczak Tadeusz (Kutno)

  • Węglińska Anna (Płock)

  • Wierzbicka-Rusiecka Joanna (Solidarność, redaktor pism podziemnych, wysłała na zachód pisma uwiezionych opozycjonistów)

  • Wilkowski Eugeniusz (Solidarność RI)

  • Wiórkiewicz Irena (Płock)

  • Wiszniewski Andrzej (Solidarność, współpracownik Solidarności Walczącej)

  • Wiśnicki Henryk (NIE, WiN, zatrzymany przy próbie ucieczki do Czechosłowacji po ucieczce z więzienia 23 lipca 1956)

  • Wiśniewski Andrzej (KOR, KSS KOR, Solidarność, kolporter wydawnictw podziemnych)

  • Wiśniewski Wojciech (Maszewo, Płock)

  • Witek Elżbieta (Solidarność)

  • Witkowski Zenon (Płock)

  • Wojda Jerzy (Płock)
  • Wojno Lesław (Płock)

  • Wolbach Ryszard (Płock)

  • Wójcik Dariusz (polityk) (NZS, KPN)

  • Wójcik Józef )Ksiądz, aresztowany wielokrotnie m.in. za obronę Krzyży; w 1972 uwolnił kopie cudownego obrazu NMP) 

  • Wujec Henryk (KOR, KSS KOR, Solidarność)

Z

  • Zalewski Maciej (filolog) (Solidarność)

  • Zalewski Marian (Płock)

  • Zalewski Marian (Płock)

  • Zambrowski Antoni (KOR, TKN, Solidarność)

  • Zasowska Maria (Płock)

  • Zator Ryszard (Solidarność)

  • Zatorski Włodzimierz (Ojciec duchowny m.in. przemyt tzw, bibuły” do ZSRS i CSRS)

  • Ziembiński Wojciech (ROPCiO,  Komitet Porozumienia na rzecz Samostanowienia Narodu, Kluby Służby Niepodległości)

  • Zozula Andrzej (KOR, KSS KOR, Oficyna NOWA)

  • Zwiercan Roman (Solidarność, Solidarność Walcząca)

  • Zych Sylwester (Ksiądz, wspierał wieszanie krzyży, wspierał KPN, próbowano go „wmanewrować” w zabójstwo sierż. MO Karosa. Krytyk stanu wojennego)

Ż

  • Żurowska Maria (Płock)

Spis osób i biogramów otwarty, który będzie uzupełniany w miarę gromadzenia materiałów