Skromne są także znaleziska pochodzące z jamy grobowej oznaczonej litera V, w której ukryto szczątki czterech żołnierzy Wileńskiego Ośrodka Mobilizacyjnego AK, a wśród nich dowódcę V Brygady Wileńskiej, mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” kilkanaście guzików, fragmenty obuwia, połamany grzebień, Nie można precyzyjnie określić, czyją były własnością - w zbiorowym dole przedmioty mogły ulegać przemieszczeniom.
W środkowej gablocie na drugim poziomie umieszczono szczególne przedmioty: medaliki i krzyżyki. Jest ich niewiele, nie maja łańcuszków (z jednym wyjątkiem), co świadczy o tym, ze były przez swych właścicieli ukrywane, być może zaszyte w odzieży Wystawa jest skonstruowana tak, by nie rozdzielać przedmiot6w wy- dobytych z jednej jamy, tzn. gablota odpowiada całości znaleziska wydobytego z jednego miejsca, jednak przedmioty o charakterze sakralnym zostały pokazane w innym kontekście, Znalazły się w jednej gablocie, ustawionej w centralnym punkcie I pietra Pawilonu X, przed kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W kościołach w Polsce istnieje do dziś zwyczaj umieszczania przy obrazach Matki Boskiej darów wotywnych - różańców, biżuterii, krzyżyków etc. Ta gablota ma nawiązywać do tego obyczaju. Przedmioty, które towarzyszyły skazańcom w chwili śmierci, są świadkami zbrodni, ale i świadectwem wiary. W tej gablocie znajduje się także jedyny przedmiot, który nie pochodzi z Kwatery Ł. To ryngraf Bohdana Olszewskiego, żołnierza NSZ, powieszonego 18 maja 1946 r., z wyrytym jego imieniem i nazwiskiem oraz słowami ,,Eviva NSZ. Hic transit gloria mundi". Został odnaleziony przez zespół badaczy z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na warszawskim cmentarzu na Bródnie, na którym dokonywano tajnych pochówków więźniów straconych w praskim więzieniu przy ul. Namysłowskiej, tzw. Toledo.
Jeden z medalików w trakcie zabiegów konserwatorskich ujawnił na rewersie wydrapane jakimś cienkim przedmiotem trzy imiona: Wacek, Halina, Amelia. Należał do zamordowanego w 1949 r. w więzieniu na Mokotowie Wacława Walickiego i wraz z nim spoczął w nieoznaczonej jamie grobowej na Kwaterze Ł. Halina to imię aresztowanej wraz z nim żony; Amelia - urodzonej w więzieniu córki. Po siedemdziesięciu latach córka zobaczyła przedmiot, o którego istnieniu nie wiedziała, a który był nie tylko pamiątka po ojcu, ale i listem od człowieka, który jej nigdy nie widział,
W archiwach IPN zachowała się dokumentacja uzupełniająca obraz dramatu rodziny Walickich - prośby o ułaskawienie Haliny Walickiej, rokrocznie pisane przez jej matkę, Filomenę Rytel. Na tych petycjach najczęściej figurują odręczne dopiski: „bez biegu”, „pozostawić bez biegu”. Dopiero w kwietniu 1957r. Najwyższy Sąd Wojskowy dochodzi do wniosku, iż: brak jest dowodów w sprawie uzasadniających skazanie Rytel Haliny... Ogólnikowe stwierdzenia, że skazana pełniła funkcję łączniczki siatki szpiegowskiej ... nie mogą stanowić podstawy do ... skazania". Halina Walicka spędziła w więzieniu osiem lat.
Ostatnią część wystawy stanowi opowieść o działaniach poszukiwawczych, jakie były prowadzone w Kwaterze Ł w latach 2012-2017 przez zespół IPN kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka. W formie reportażu zaprezentowane są kolejne etapy prac. W celach - odsunięte od bezpośredniego oglądu widza - ukazane są jamy grobowe, w których archeolodzy odsłaniali wrzucane bezładnie, często do zbiorowych dolów, poprzerastane korzeniami ludzkie szczątki.
Osobne miejsce poświecono odkryciu jamy grobowej Zaporczyków: Dół, w którym znaleźliśmy szczątki pana majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” początkowo nie był dla nas niczym szczególnym. Pracowaliśmy tam pełne trzy dni. A działo się tak dlatego, że ktoś starał się doprowadzić do tego, że na bardzo wąskiej przestrzeni zostanie wciśniętych ośmiu mężczyzn. I dopiero ostatniego dnia doszliśmy do ostatnich szczątków. Dzisiaj już wiemy, że były to szczątki pana majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Oprawcy rzucili go najgłębiej, twarzą do ziemi. Miał zgiętą rękę, zgiętą nogę, a więc wrzucili go do tego miejsca, a na nim układali szczątki jego najbliższych współpracowników. Prof. Krzysztof Szwagrzyk, wypowiedz z filmu ,,Zapora", rez. K. Starczewski.
Gdy wyprowadzano z Powązek szczątki odnalezionych po zakończeniu prac w 2012 r. nikt jeszcze nie wiedział, że na czele konduktu pogrzebowego niesiono trumnę ze szczątkami ,,Zapory".
W jednej z cel w ostatniej części ekspozycji eksponowane są fragmenty tkaniny - jedyne przedmioty, jakie zachowały się w dole, w którym spoczywały szczątki wyższych dowódców marynarki wojennej, zamordowanych w grudniu 1952 r. - Stanisława Mieszkowskiego, Zbigniewa Przybyszewskiego i Jerzego Staniewicza. Skromna zawartość gabloty kontrastuje ze zdjęciem z uroczystego pogrzebu komandorów, który miał miejsce w grudniu 2017 roku, sześćdziesiąt pięć lat po ich śmierci. Życzenie ,,ludzkiego pochowania", wyrażone przez wdowę po komandorze, wreszcie zostało spełnione: Proszę o zezwolenie na ekshumacje zwłok celem ludzkiego pochowania. Zwracałam się już w tej sprawie do Generała Prokuratora oraz Naczelnego Prokuratora Wojskowego, od których otrzymałam odpowiedzi odmowne, motywowane nieznajomością miejsca pochowania mojego męża... Anna Mieszkowska, wdowa po kmdr. Stanisławie Mieszkowskim.
Swoistym podsumowaniem zarówno wystawy, jak i prac są cyfry: prowadzone w pięciu etapach, trwające w sumie 153 dni prace poszukiwawcze pozwoliły odnaleźć szczątki około 300 osób. Większość spośród odnalezionych stanowią zamordowani w więzieniu przy Rakowieckiej więźniowie polityczni. W pracach uczestniczył zespół około 50 specjalist6w z różnych dziedzin, wspierany przez wolontariuszy. Przesiano ponad 1000 ton ziemi, by mieć pewność, że nie pozostawiono na Łączce żadnych szczątków ludzkich, by każdy miał szansę, na ludzki pochówek.


Biogramy Więźniów Politycznych PRL
A
-
Adamkowska Katarzyna (Płock)
-
Arszyński Marian (Płock)
B
-
Banaś Marian (ROPCiO/ KPN)
-
Baran Józef (opozycjonista) (Solidarność Studencka/ KSS „KOR”)
-
Barczyński Jerzy (Solidarność)
-
Bartyzel Małgorzata (Ruch Młodej Polski, NSZZ Solidarność)
-
Bazydło Janusz (NSZZ Solidarność)
-
Bąk Józef (Płock)
-
Bednarz Piotr (NSZZ Solidarność)
-
Biały Marek (NSZZ Solidarność)
-
Bielecki Czesław („Polska Walcząca”, Polskie Porozumienie Niepodległościowe, NSZZ Solidarność)
-
Bielewicz Remigiusz (Płock)
-
Bieliński Konrad (KSS KOR, NSZZ Solidarność)
-
Bienkiewicz Marianna (NSZZ Solidarność)
-
Bik Marek ( Komitet Obrony Więzionych za Przekonania, KPN)
-
Bińkowski Krzysztof(KPN, Komitet Obrony Więzionych za Przekonania, NSZZ Solidarność)
-
Blachnicki Franciszek (Ksiądz Założyciel Oazy – Ruch Światło Życie)
-
Blajerski Włodzimierz (NSZZ Solidarność)
-
Blajfer Bogusława (KOR)
-
Blumsztajn Seweryn (KOR)
-
Błaszczyk Hubert (NSZZ Solidarność)
-
Boczek Stefan (Płock)
-
Bodal Anna (Płock)
-
Bogucka Teresa (KOR, NSZZ Solidarność)
-
Borowski Adam (NSZZ Solidarność)
-
Borusewicz Bogdan (KOR, Solidarność)
-
Bulc Andrzej (KOR, WZZ Wybrzeża)
-
Bzdyl Krzysztof (SKS Solidarności, ROPCiO, KPN, Solidarność, Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów)
C
-
Całka Jan (Solidarność Śląśka i Solidarność Dolnośląska)
-
Chlebowski Longin (NSSZ Solidarność)
-
Chmielewski Jan (Płock)
-
Chojecki Mirosław (KOR)
-
Chwalewski Marek (KOR, ROPCIO, WZZ Wybrzeża, Solidarność, Solidarność Walcząca, Solidarność 80)
-
Ciarski Ryszard (Płock)
-
Cieszewski Chris (SKS UJ, NZS SGW Warszawa)
-
Cywiński Jan (KOR, NSZZ Solidarność)
-
Czerwiński Zbigniew (NZS Poznań)
-
Czuma Andrzej (ROPCIO, Solidarność)
-
Czuma Benedykt (ROPCIO, Solidarność)
-
Czuma Hubert (Ksiądz SI ROPCiO, Solidarność, SKS Szczecin)
-
Czuma Łukasz (Ruch, ROPCIO)
D
-
Dajczgewand Józef (KOR, KSS KOR, SKS Solidarności, NSZZ Solidarność)
-
Dłużniewski Jerzy (NSZZ Solidarność)
-
Dolecki Tomasz (KOS)
-
Dorn Ludwik (KOR, KSS KOR, Solidarność, KSR Wolność-Sprawiedliwość-Niepodległość.)
-
Dowgiałło Krzysztof (Solidarność)
-
Drewniak Ryszard (Solidarność)
-
Dronicz Stanisław (KPN)
-
Dzierżek Stefan SI (Ksiądz w stanie wojennym naraził się władzom państwowym wystawieniem żłóbka o wymowie politycznej. Był dwukrotnie aresztowany, skazywano go na rok więzienia w zawieszeniu oraz dwa miesiące więzienia.)
-
Dziwota Janusz (Płock)
F
-
Fabianowicz Julian (Płock)
-
Falicki Paweł (Solidarność Walcząca)
-
Figarski Mieczysław SI (Ksiądz w 1959 został aresztowany i osadzony w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie, potem był więziony w Siedlcach. Postawiono mu zarzuty szpiegostwa, przestępstw dewizowych, przestępstw podatkowych. Przebywał w areszcie przez dwa lata.)
-
Fijak Zbigniew (NSZZ Solidarność)
-
Findysz Władysław (Ksiądz pierwszy Męczennik komunizmu w Polsce)
-
Frasyniuk Władysław (NSZZ Solidarność, Komitet Obrony Więzionych za Przekonania)
-
Fudakowski Stanisław (NSZZ Solidarność)
G
-
Gabiś Tomasz
-
Gałażewski Andrzej (NSZZ Solidarność)
-
Garncarek Karol (Płock)
-
Gawroński Jerzy (NSZZ Solidarność)
-
Gawryszewski Jacek (Grupy Oporu Solidarni)
-
Gburzyński Józef (NSZZ Solidarność)
-
Geresz Jerzy (współpracownik KOR, Konsultant Solidarności)
-
Gil Mieczysław (NSZZ Solidarność)
-
Glass Krzysztof (Marzec 68)
-
Głogowski Karol (Zwiążek Młodych Demokratów, ROPCIO, Rada ZINO)
-
Goławski Zygmunt (NSZ, ROPCIO)
-
Gołębiewski Marian cc (ROPCiO, RUCH, NSZZ Solidarność)
-
Górny Przemysław (Związek Młodych Demokratów, Liga Narodowo-Demokratyczna)
-
Grabarczyk Antoni (NSZZ Solidarność)
-
Grotkowska Hanna (NSZZ RI Solidarność)
-
Grządzielski Henryk (NSZZ Solidarność, Okręgowy Komitet Oporu)
-
Gwiazda Andrzej (WZZ Wybrzeża, Solidarność)
H
-
Handzlik Stanisław (NSSZ SOLidarność)
-
Hardek Władysław (NSZZ Solidarność)
-
Heinrich Wincenty (NSZZ Solidarność)
-
Helski Stanisław (Solidarność Chłopska)
-
Herczyński Ryszard (NSZZ Solidarność)
-
Hodysz Adam (SB, współpracował z WZZ Wybrzeża i NSZZ Solidarność)
-
Holewiński Wacław (Towarzystwo Kursów Naukowych, NZS)
-
Hołuszko Ewa (NSZZ Solidarność)
I
-
Ignaczewski Jan (Płock)
-
Izdebski Andrzej (AK, NSZ, KPN, Komitet Obrony Więzionych za Przekonania)
J
-
Jabłoński Jerzy (NSZZ Solidarność)
-
Jachnik Jerzy (ukrywanie działacza opozycji)
-
Jadczak Eliza (Płock)
-
Jandziszak Tadeusz (KPN, PPN)
-
Janiszewski Jerzy (dziennikarz) (udział w manifestacjach)
-
Jankowska Janina (NSZZ Solidarność)
-
Janowicz Witold (kolporter biuletynu Solidarności)
-
Jastrzębowski Jerzy (ur. 1937) (NSZZ Solidarność)
-
Jasudowicz Tadeusz (kolporter niezależnych czasopism)
-
Jaworski Dariusz (radny Włocławka) (Grupa Niepodległość, Kurier Solidarności)
-
Jedynak Tadeusz (związkowiec) (NSZZ Solidarność)
K
-
Kaczorowski Stefan (KOR, ROPCiO)
-
Kalota Robert (Płock)
-
Kamiński Mariusz (minister) (FMW, „zbeszczeszczanie pomnika ACz)
-
Kamocki Janusz (AK, SKS)
K cd.
-
Kapczyński Piotr (KSS KOR, NSZZ Solidarność)
-
Kapsa Jarosław(NSZZ Solidarność, Ruch Wolność i Pokój)
-
Kapuścińska Elżbieta (Płock)
-
Kapuściński Marek (Płock)
-
Karpiński Jakub (Marzec 68, Towarzystwo Kursów Naukowych)
-
Kaźmierczak Jan (ksiądz katolicki, Płock)
-
Kelus Jan Krzysztof (KOR, „NOWA”)
-
Kęcik Wiesław (RUCH, KOR, Doradca Solidarności RI)
-
Kiszka Andrzej (NOW-AK, NZW, Żołnierz Wyklętych – aresztowany w 31.12.1961)
-
Kobzdej Dariusz (Studenckie Komitety Solidarności, ROPCiO, Ruchem Młodej Polski i z NSZZ Solidarność. Przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania)
-
Kofman Wlodek (zorganizował spotkanie na którym omawiano demonstrację w marcu 1968)
-
Kołodziej Andrzej (NSZZ, Solidarność, Solidarność Walcząca)
-
Kołodziejska Genowefa (Płock)
-
Konarzewski Krzysztof (Płock)
-
Korwin-Mikke Janusz (kolportaż pism drugiego obiegu, gł. liberalno-konserwatywnych)
-
Kostrzewa-Zorbas Grzegorz (NZS, doradca Solidarności)
-
Kostrzewa Ryszard (KPN, Solidarność, Komitet Obrony Więzionych za Przekonania)
-
Koszut Sebastian (słowacki ksiądz, RUCH)
-
Kotzbach Roman (NSZZ Solidarność)
-
Kowalczyk Jerzy (wysadzenie auli WSP w Opolu 6 X 1971)
-
Kowalczyk Ryszard (wysadzenie auli WSP w Opolu 6 X 1971)
-
Kowalski Sergiusz (KOR, KSS KOR, Oficyna „NOWA”)
-
Kozłowski Jan (1929–1996) (KOR, Chłopska Solidarność)
-
Kralczyński Andrzej (NSZZ Solidarność)
-
Kropiwnicki Jerzy (NSZZ Solidarność)
-
Król Krzysztof (polityk) (KPN)
-
Królikowska-Avis Elżbieta d. (RUCH, próba wysadzenia pomnika Lenina w Poroninie)
-
Krupa Michał (Żołnierz Wyklęty NOW, NZW – aresztowany 11.02.1959)
-
Krupiński Mirosław (NSZZ Solidarność)
-
Kściuczek Roman (ROPCiO, KPN)
-
Kubasiewicz-Houée Ewa (NSZZ Solidarność, Solidarność Walcząca)
-
Kubiak Michał (Gostynin)
-
Kuczyński Waldemar (Towarzystwo Kursów Naukowych, Solidarność)
-
Kulik-Bielińska Ewa (NSZZ Solidarność)
-
Kupiecki Dariusz (KOR, Solidarność, kolporter NOW-ej)
-
Kuroń Jacek (KOR, KSS KOR, Solidarność)
-
Kwiatkowska Wiesława (Solidarność)
L
-
Labuda Barbara (KOR, Solidarność)
-
Laszkiewicz Leszek (Płock)
-
Lenarciak Henryk (MKS)
-
Lenkiewicz Antoni (ROPCiO, SKS, Solidarność, Solidarność Walcząca, KPN)
-
Lewandowski Stefan (ur. 1950) (MKS)
-
Lipski Tadeusz (wojskowy) (AK, NSZ)
-
Lis Bogdan (WZZ Wybrzeża, Solidarność)
-
Lis Zbigniew (Solidarność)
-
Lityński Jan (KSS KOR, Solidarność)
Ł
-
Łojek Jerzy (Kluby Służby Niepodległości, Badacz Zbrodni Katyńskiej)
-
Łopatka Józef (NSSZ Solidarność)
M
-
Machalski Andrzej (NSZZ Solidarność)
-
Maciejczyk Marian (NSZZ Solidarność)
-
Macierewicz Antoni (KOR, Solidarność)
-
Mackiewicz Eugeniusz (Płock)
-
Madejski Edward
-
Malicki Jan (historyk) (kolporter pism drugiego obiegu,, ich redaktor, „Niepodległość)
-
Małachowski Aleksander NSZZ Solidarność)
-
Małunowiczówna Leokadia (Instytut Świecki)
-
Marczuk Witold (Solidarność)
-
Matyjas Eugeniusz (`Solidarność)
-
Michałkiewicz Krzysztof (Solidarność)
-
Michnik Adam („komandosi”, KOR, Solidarność)
-
Mietkowski Andrzej (NZS – Kraków, Solidarność)
-
Milczanowski Andrzej (KOR)
-
Miliński Przemysław (Płock, Warszawa)
-
Milski Mariusz (Marzec 1968)
-
Misiara Andrzej (Płock)
-
Mizikowski Edward (NSZZ Solidarność)
-
Moczulski Leszek (KPN)
-
Modzelewski Karol (Marzec 68, NSZZ Solidarność)
-
Morawiecki Kornel (Marzec 1956,1968, NSZZ Solidarność,, Solidarność Walcząca)
-
Morgiewicz Emil (RUCH, Próba wysadzenia pomnika w Lenina w Poroninie, KOR)
-
Możdżyński Bogdan (Płock)
-
Możejko Stanisław (NSZZ Solidarność)
-
Müller Edward (NSZZ Solidarność, więzien specjlkanego obozu wojskowego w Chełmie)
-
Muszkowska-Penson Joanna (NSZZ Solidarność)
-
Muszyński Marek (NSZZ Solidarność)
-
Myśliwiec Wiesław (NZS, Solidarność Walcząca)
N
-
Nagórski Wiktor (opozycjonista) (Marzec 1968, KOR, Solidarność, współpracownik NOW-ej)
-
Narożniak Jan (współzałożyciel podziemnego wydawnictwa NOWA, Solidarność)
-
Niesiołowski Marek (RUCH, ROPCiO, Solidarność)
-
Niesiołowski Stefan (RUCH, ROPCiO, Solidarność)
-
Nowak Czesław (Solidarność)
-
Nowak Edward (inżynier) (Solidarność)
-
Nowakowski Henryk (Płock)
-
Nurkiewicz Zdzisław (Żołnierz 25 pp AK; aresztowany przez SB w 1959)
O
-
Oryński Andrzej (Solidarność)
-
Osiadły Efrem (Ojciec duchowny, w pracy duszpasterskiej był wybitnym kaznodzieją. Po kazaniu wygłoszonym podczas uroczystości 5 czerwca 1960 został oskarżony przez Służbę Bezpieczeństwa i skazany na 3 lata więzienia, przebywając później w Zakładzie Karnym w Strzelcach Opolskich)
-
Oleszczuk Krzysztof (Płock)
P
-
Palka Grzegorz (NSZZ Solidarność)
-
Pałubicki Janusz (NSZZ Solidarność)
-
Panas Władysław (Marzec 1968)
-
Pawlak Antoni (grupa samokształceniowa Ludwika Wiśniewskiego, Solidarność)
-
Pawluś Adam (Solidarność)
-
Pawłowicz Jacek (KPN)
-
Perski Aleksander („Komandosi)
-
Petrusewicz Marek (Solidarność)
-
Piechocka Teresa (Płock)
-
Pinior Józef (Solidarność; uratował 80 mln. zł „S”)
-
Płatek Stanisław (Solidarność ; KWK „Wujek”)
-
Podrzycki Daniel („aresztowany za działalność opozycyjną”)
-
Ponikiewski Brunon (KPN, Solidarność)
-
Postawka Ryszard (Solidarność)
-
Pusz Ryszard (Solidarność)
R
-
Radecka Joanna (NSZZ Solidarność)
-
Raszewski Józef (NSZZ Solidarność)
-
Rausz Michał (Płock)
R cd.
-
Remiszewska Teresa (NSZZ Solidarność)
-
Rewska Hanna (Klub Krzywego Koła)
-
Rogalski Jerzy (Płock)
-
Romaszewska Zofia (KOR, Solidarność, organizator Radia Solidarność)
-
Romaszewski Zbigniew (KOR, Solidarność, organizator Radia „Solidarność”)
-
Rostworowski Piotr (1Ojciec duchowny 9 marca 1966 r. został aresztowany przez SB w związku z organizowaniem przerzutu do USA dwóch Czeszek (wpadła cała trójka). Został skazany na 4 lata więzienia i grzywnę. 11 grudnia 1967 r. zwolniony warunkowo)
-
Rousseau Grzegorz (Płock)
-
Rudzińska Anna (KOR, ROPCiO)
-
Rutkowski Roman (polityk) (NZS, Solidarność)
S
-
Sanocki Janusz (Solidarność)
-
Senkowski Zbigniew Solidarność)
-
Sękowski Stefan (AK, KSS KOR)
-
Skiba Krzysztof (aresztowany za rozrzucanie ulotek antypaństwowych w 1985 w Jarocinie)
-
Skorenko Danuta (Solidarność)
-
Skwira Adam (Solidarność)
-
Słomka Adam (KPN; współpracował z Solidarnością Walczącą)
-
Słowik Andrzej Solidarność)
-
Smolar Aleksander (Marzec 1968, współpracownik KOR)
-
Smorar Eugeniusz
-
Smolar Nina
-
Sobczuk Bogusław (koporter ulotek w 1968)
-
Sobieszek Lech (MKS, Solidarność)
-
Sokołowski Andrzej Jan (Solidarność)
-
Solka Adam (Płock)
-
Sroka Bronisław (Ksiądz SI, licealna działalność antykomunistyczna, RUCH)
-
Stanowski Krzysztof (ur. 1959) (Solidarność, Niezależny Ruch Harcerski)
-
Stański Tadeusz (KPN, PPN, PPiON)
-
Staszelis Jacek („Taternik”, KOR, Solidarność)
-
Stolarski Dariusz (FMW Płock)
-
Sulima Anna (Płock)
-
Sułkowska-Bierezin Ewa (Marzec 1968, KOR, Solidarność)
-
Sułkowski Witold (Marzec 1968, Ruch, KOR, Solidarność)
-
Sychut Jerzy (Marzec 1968, KOR, ROPCiO, Solidarność, Ruch Młodej Polski)
-
Sypniewski Witold (Solidarność, KOPP)
-
Szablewski Alojzy (Protesty 1970 i 1976, WZZ Wybrzeża, NSZZ Solidarność)
-
Szadaj Jakub (Marzec 1968)
-
Szaniawski Józef (politolog) (Informator Radia Wolna Europa; ostatni więzień polityczny PRL)
-
Szatkowski Jan (Setropie, Płock)
-
Szczęsna Joanna (marzec 1968, KOR, KSS KOR, Solidarność)
-
Szendo Zenon (Solidarność, KPN, Komitet Obrony Więzionych za Przekonania)
-
Szeremietiew Romuald (KPN, PPN)
-
Szomański Andrzej (ROPCiO, KPN)
-
Szpakowska Małgorzata (Marzec 1968, Taternicy)
-
Szpotański Janusz (Za satyrę wobec PRL)
-
Szweda Konrad ( Ksiądz, za zły stosunek do państwa)
-
Szymanderski Jacek (Solidarność, Ruch Wolność i Pokój)
-
Szymański Krzysztof (ur. 1952) (Solidarność)
-
Szymborski Krzysztof (Taternicy)
-
Szymkiewicz Jarosław(Za obronę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich)
Ś
-
Śmigiel Stanisław (KOR, WZZ Wybrzeża, TKN, Solidarność)
-
Śreniowski Józef (KOR)
-
Świtoń Kazimierz (ROPCiO, Solidarność)
T
-
Teliga Józef (Kluby Służby Niepodległości, Solidarność)
-
Tomaszewska Ewa (Solidarność)
-
Tomczyk Jacek (Płock)
-
Trzęsicki Kazimierz (marzec 1968, Solidarność)
U
-
Umiński Jan (Ksiądz, KPN, koncelebrans Mszy w intencji Ojczyzny na warszawskich Żoliborzu; on określił Urbana „Geobbelsem stanu wojennego)
W
-
Walc Jan (KOR, Oficyna NOWA, KOR, TKN)
-
Walczyk Zbigniew (polityk) (Solidarność, KPN)
-
Walentynowicz Anna (1970, WZZ Wybrzeża, Solidarność)
-
Wawrzyńczak Tadeusz (Kutno)
-
Węglińska Anna (Płock)
-
Wierzbicka-Rusiecka Joanna (Solidarność, redaktor pism podziemnych, wysłała na zachód pisma uwiezionych opozycjonistów)
-
Wilkowski Eugeniusz (Solidarność RI)
-
Wiórkiewicz Irena (Płock)
-
Wiszniewski Andrzej (Solidarność, współpracownik Solidarności Walczącej)
-
Wiśnicki Henryk (NIE, WiN, zatrzymany przy próbie ucieczki do Czechosłowacji po ucieczce z więzienia 23 lipca 1956)
-
Wiśniewski Andrzej (KOR, KSS KOR, Solidarność, kolporter wydawnictw podziemnych)
-
Wiśniewski Wojciech (Maszewo, Płock)
-
Witek Elżbieta (Solidarność)
-
Witkowski Zenon (Płock)
- Wojda Jerzy (Płock)
-
Wojno Lesław (Płock)
-
Wolbach Ryszard (Płock)
-
Wójcik Dariusz (polityk) (NZS, KPN)
-
Wójcik Józef )Ksiądz, aresztowany wielokrotnie m.in. za obronę Krzyży; w 1972 uwolnił kopie cudownego obrazu NMP)
-
Wujec Henryk (KOR, KSS KOR, Solidarność)
Z
-
Zalewski Maciej (filolog) (Solidarność)
-
Zalewski Marian (Płock)
-
Zalewski Marian (Płock)
-
Zambrowski Antoni (KOR, TKN, Solidarność)
-
Zasowska Maria (Płock)
-
Zator Ryszard (Solidarność)
-
Zatorski Włodzimierz (Ojciec duchowny m.in. przemyt tzw, bibuły” do ZSRS i CSRS)
-
Ziembiński Wojciech (ROPCiO, Komitet Porozumienia na rzecz Samostanowienia Narodu, Kluby Służby Niepodległości)
-
Zozula Andrzej (KOR, KSS KOR, Oficyna NOWA)
-
Zwiercan Roman (Solidarność, Solidarność Walcząca)
-
Zych Sylwester (Ksiądz, wspierał wieszanie krzyży, wspierał KPN, próbowano go „wmanewrować” w zabójstwo sierż. MO Karosa. Krytyk stanu wojennego)
Ż
-
Żurowska Maria (Płock)
Spis osób i biogramów otwarty, który będzie uzupełniany w miarę gromadzenia materiałów