• Czarny YouTube Ikona
  • Facebook
  • Instagram

DLA NAUCZYCIELI

Równocześnie zachęcam do zapoznania się z naszym filmem o tajemnicach które skrywają mury Rakowieckiej 37

Pierwszy film z cyklu

Postacie Rakowieckiej

Pilecki

Drodzy Nauczyciele, Wychowawcy, Pedagodzy i Rodzice

Muzeum na Rakowieckiej jest miejscem o wyjątkowych walorach edukacyjnych i wychowawczych. Opowiada jednak trudną i skomplikowaną powojenną historię Polski. Dlatego do tej opowieści należy się odpowiednio przygotować, a zwłaszcza należy do niej przygotować młodzież, aby wizyta w Muzeum była dla niej wartościowa. W związku z tym oddajemy w Państwa ręce krótki przewodnik dotyczący przygotowania młodzieży do wizyty w naszym Muzeum, a także jej samego przebiegu i podsumowania. Znajdą w nim Państwo praktyczne wskazówki oraz podstawowe informacje dotyczące Muzeum oraz jego unikatowej siedziby – dawnego więzienia mokotowskiego.

Zachęcamy do zapoznania się z przewodnikiem, który można poniżej bezpłatnie pobrać oraz do kontaktu i wizyty w Muzeum. Serdecznie zapraszamy!

Zrzut ekranu 2022-05-23 o 22.01.38.png

Klasa IV Szkoła Podstawowa

 

Poznawanie historii to nauka o dziejach naszych przodków, któremu powinno towarzyszyć rozbudzenie wrażliwości historycznej oraz właściwe rozumienie zachodzących procesów dziejowych oraz i ich znaczenia.  Jest to szczególnie trudne do osiągnięcia w przypadku czteroklasistów, którzy dopiero odkrywają magiczny, ale zapewne nieco dla nich skomplikowany świat historii.

Muzeum jako placówka kulturalno-edukacyjna  wychodzi naprzeciw tym trudnościom i  proponuje skorzystanie z przygotowanej oferty edukacyjnej w postaci scenariuszy lekcji dla nauczycieli. Zostały one przygotowane z myślą o uczniach IV klasy szkoły podstawowej i dotyczą tematów zawartych w podstawie programowej w zakresie nauczania historii oraz związanych z tematyką Muzeum 

Przygotowane scenariusze noszą tytuł  "Trzy lekcje o Wolności" i pokazują jak toczyła się walka o Niepodległość w okresie komunizmu w Polsce. W teczce edukacyjnej ukazaliśmy:

  1. Powojenne podziemie niepodległościowe — Żołnierzy Niezłomnych, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Witolda Pileckiego.  

  2. Życie i działalność papieża Jana Pawła II

  3. Związek zawodowy NSZZ „Solidarność” oraz jego dwóch głównych bohaterów — Annę Walentynowicz oraz Lecha Wałęsę

Serdecznie zachęcamy do skorzystania z załączonych materiałów. 

Teczka Edukacyjna składa się z:

Trzy Lekcje o Wolności

Materiały edukacyjne

Trzy lekcje o Wolności

Zrzut ekranu 2021-03-2 o 22.46.50.png

Zestaw kart ze zdjęciami Żołnierze Wyklęci (Niezłomni)

Zrzut%20ekranu%202021-03-2%20o%2022.50_e

Zestaw kart ze zdjęciami Jan Paweł II

Zrzut%20ekranu%202021-03-2%20o%2022.48_e

Zestaw kart ze zdjęciami NSZZ "Solidarność"

 

Nauczycieli zachęcamy do zapisania się do muzealnej internetowej bazy nauczycieli, aby otrzymywać na bieżąco informacje o ofercie edukacyjnej. W tym celu prosimy o e-mail na adres: edukacja@muzeumrakowiecka37.pl

MUZEUM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH I WIĘŹNIÓW POLITYCZNYCH PRL

ul. Rakowiecka 37, 02-521 Warszawa

tel. 22 547 96  00

e-mail: sekretariat@muzeumrakowiecka37.pl

rpwik-bip-white.png