top of page
  • Czarny YouTube Ikona
  • Facebook
  • Instagram

W nocy z 12 na 13 grudnia 2017 r. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL otworzyliśmy wystawę ,,Pluskwy w hotelu, cień na ulicy. Tajne techniki PRL-owskiej bezpieki". Zwiedzanie to wędrówka przez dwa wyraźnie zaznaczone światy - obszar życia polskiego społeczeństwa lat 60. i 70. - ulica, mieszkanie, hotel, kaplica ...Prowadzi nas przez ten świat stary, popękany chodnik - mijamy skrzynkę pocztową, wejście do luksusowego hotelu ,Victoria", widzimy przechodniów, miejskie autobusy.

Ulica.png

Korytarz

fot. MŻWiWPPRL

Dalej trafiamy na mur Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Świat władz, opresji. Wejście, biuro przepustek, tajemnicze urządzenia łączności, wariograf, teleksy. Tutaj uliczny chodnik zamienia się w czerwony dywan, prowadzący aż do postumentu z ich patronem - Feliksem Edmundowiczem. 

Gabloty.png

Gabloty

fot. MŻWiWPPRL

W gablotach znajdują się plansze ze schematami znaczenia zapachami. Na pierwszy rzut oka nie widać, że zwitek gazet to zakamuflowany spray z zapachem dla psa tropiącego. Niewidoczny ślad jak po sznurku prowadzi wywiadowców często z niepozornym kundelkiem, który nie zwraca specjalnej uwagi, ani nie budzi podejrzeń, a doprowadza do celu.

MUZEUM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH I WIĘŹNIÓW POLITYCZNYCH PRL

ul. Rakowiecka 37, 02-521 Warszawa

tel. 22 547 96  00

e-mail: sekretariat@muzeumrakowiecka37.pl

rpwik-bip-white.png
bottom of page