top of page

Lat: 

75

Niedzielak

Proboszcz parafii św. Karola Boromeusza na Powązkach w Warszawie. Żołnierz AK, po wojnie członek Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Pracował w warszawskich parafiach, od 1977 r. na Powązkach.
Prowadził działalność upamiętniającą Polaków poległych na Wschodzie, odprawiał msze rocznicowe, był współzałożycielem Rodziny Katyńskiej, inicjatorem ustawienia na cmentarzu Krzyża Katyńskiego. Wspierał opozycję zgrupowaną wokół ideałów tradycji niepodległościowych.
Był inwigilowany przez SB i szykanowany, stale otrzymywał anonimy z pogróżkami. Został zamordowany na plebanii 20 stycznia 1989 r. Sprawcy pozostali nieznani.
Nadzór nad prokuratorem prowadzącym śledztwo sprawowała prokurator wcześniej zacierająca ślady w sprawie zamordowania Grzegorza Przemyka. Przygotowana na zlecenie prokuratury ekspertyza z sekcji zwłok była pełna sprzeczności. Stwierdzono m.in., że ofiara odniosła obrażenia typowe dla wypadków komunikacyjnych, ale jednocześnie podtrzymano wersję o nieszczęśliwym spadnięciu z fotela, z którego kapłan oglądał telewizję. Zdaniem publicystów i historyków badających sprawę śmierci księdza obrażenia były typowe dla ciosu karate.
Więcej o ks. Stefanie Niedzielaku:

Ks. Stefan

Niedzielak

bottom of page