top of page

Lat: 

21

Podborączyński

Spawacz w Zakładach Urządzeń Przemysłowych w Nysie. Działacz „Solidarności”, kolporter. Zaginął 14 marca 1983 r. Prawdopodobnie został zatrzymany przez funkcjonariuszy MO. Jego zwłoki wyłowiono z Nysy Kłodzkiej 15 kwietnia 1983 r.
Jak wyglądały „poszukiwania” Bogusława Podborączyńskiego? Gdy jego zniknięcie rodzina zgłosiła milicji padło stwierdzenie: „pewnie się utopił”. To samo zdanie padło, gdy rodzina szukała pomocy w komendzie wojewódzkiej milicji. Matka żądała przeszukania dna rzeki, ale usłyszała, że to byłoby zbyt kosztowne.
Słowa milicjantów sprawdziły się. Ciało Bogusława Podborączyńskiego znaleziono w rzece przy elektrowni w połowie kwietnia 1983 roku.
Pogrzeb odbył się 17 kwietnia na Cmentarzu Jerozolimskim. Rodzina złamała zakaz władzy, aby nie otwierać trumny. Okazało się, że mężczyzna miał skrzyżowane nogi. Można przypuszczać, że przed śmiercią ktoś mu je związał. Z relacji rodziny wynika także, że Bogusław Podborączyński miał posiniaczone nadgarstki i zmiażdżoną szczękę. Oficjalny raport z sekcji zwłok głosił jednak, że nie wykazano śladów pobicia.
Rodzina nigdy nie otrzymała odzieży zmarłego, bo stwierdzono, że była bardzo zniszczona długim przebywaniem w wodzie. Jednak dokumenty nieżyjącego nie poddały się zupełnie działaniu wody i były jak nowe.
Śledztwo w sprawie śmierci działacza nyskiej „Solidarności” szybko umorzono.
Więcej o kulisach śmierci Bogusława Podborączyńskiego:

Bogusław

Podborączyński

bottom of page