19 X - Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

Zaktualizowano: 20 paź 2020

W 2018 roku Sejm uchwalił 19 października Dniem Duchownych Niezłomnych. Data została wybrana w dzień śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszko. Intencją ustawodawców było aby pokazać jak wielki wpływ miał Kościół Katolicki w walce o Niepodległość. Jak postawy księży patriotów zmieniały losy naszej Ojczyzny. Jak budowały swym przykładem i nieustępliwością. Wielu z kapłanów zapłaciło za tą postawę życiem.

A oto słowa ks. Mariusza Bakalarza:

– Wspominamy wszystkich duchownych, którzy szczególnie w latach ustroju komunistycznego stali się wojownikami wolności sumień tak jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko. To wielu znanych i mniej znanych kapłanów, brutalnie zamordowanych przez Służby Bezpieczeństwa lub tych, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Ci kapłani czuli się odpowiedzialni za powierzony im lud. Stawali w jego obronie, ilekroć władza naruszała prawa i godność człowieka. Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za tych kapłanów.

W czasie komunistycznego reżimu na terenie Polski zamordowano kilkanaście tysięcy duchownych. Prześladowani, gnębieni i niezłomni. Oddali życie w służbie Bogu i Ojczyźnie.

Na filmie z IPN- u:

ks. Stefan Niedzielak

ks. Stanisław Suchowolec

ks. Rudolf Marszałek

ks. Władysław Gurgacz

o. Maksymilian Maria Kolbe

ks. Sylwester Zych

ks. Zygmunt Kaczyński

ks. Jerzy Popiełuszka


12 wyświetleń