top of page

192 rocznica Bitwy pod Olszynką Grochowską

Po Mszy św. w Kościele - pomniku pamięci bohaterów poległych w bitwie o Olszynkę na placu Szembeka - uczestnicy przeszli do upamiętnienia na Olszynce Grochowskiej, gdzie oddano hołd bohaterskim obrońcom Warszawy.

Data zwycięskiej potyczki Powstania Listopadowego dla Muzeum jest ważną, ponieważ powstania począwszy od kościuszkowskiego a na antykomunistycznym kończąc były kolejnymi elementami sztafety pokoleń w drodze do niepodległości. Bez kolejnych zrywów niepodległościowych nie było by dziś wolnej Polski.

W piątek oddawaliśmy hołd gen. Fieldorfowi pod pomnikiem przy ul. jego imienia. Ulica ta zmierza w kierunku Gocławka i zmienia się w ul. Zamieniecką i pl. Szembeka, który zamyka kościół pomnik, przemieszczając się dalej za kościół w kierunku Olszynki Grochowskiej dotrzemy do pomnika poległym w Bitwie pod Olszynką Grochowską w ten symboliczny sposób łącząc bohaterskich obrońców Warszawy z bohaterskim generałem zgładzonym przez komunistów.

"Chcieli nas zakopać, Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem" i tak pokolenie po pokoleniu obumieraliśmy, aby wyrosnąć nowym zielonym kłosem. Żadna strata nie była na darmo, bo z krwi i poświęcenia rodzili się nowi piękni ludzie. I nawet gdy chciano wszystko ukryć wszelką wiedzę o ich bohaterstwie, to przebijała się jak światło przez każdą szczelinkę tym bardziej widoczna, bo rozprasza ciemności.

Muzeum reprezentowała Agnieszka Hałaburdzin-Rutkowska1 wyświetlenie
bottom of page