top of page

Stracenie Adama Doboszyńskiego

29 sierpnia 1949 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie stracony został Adam Doboszyński, inżynier, publicysta, działacz Stronnictwa Narodowego.

Adam Doboszyński urodził się w 1904 r. w Krakowie. Skończył studia na Politechnice Gdańskiej. W 1931 wstąpił do Obozu Wielkiej Polski, w 1934 r. do Stronnictwa Narodowego. Prowadził działalność publicystyczną. W 1936 r. zorganizował „najazd na Myślenice”, w czasie którego podpalono synagogę i niszczono żydowskie sklepy. Po aktywnym udziale w kampanii wrześniowej wyemigrował do Wielkiej Brytanii w 1940, gdzie zajął się publicystyką. Do kraju powrócił nielegalnie w końcu grudnia 1946 r., nawiązując łączność z kręgami narodowo-katolickimi. 3 lipca 1947 r. został aresztowany przez SB. Po 2-letnim śledztwie 4 doby bez przerwy bity i dręczony, przyznał się do czynów niepopełnionych. Został oskarżony został o działalność agenturalną na rzecz niemieckiego wywiadu, propagowanie faszystowskiej doktryny politycznej i proniemiecką orientację i pogromy antysemickie, wreszcie o działalność na rzecz amerykańskiego wywiadu i organizowanie Stronnictwa Katolicko-Narodowego o charakterze dywersyjnym i wywiadowczym. Przywoływano fałszywych świadków, którzy potwierdzali oskarżenia.

Na rozprawie Doboszyński odwołał swoje zeznania: „W obliczu śmierci, której żąda dla mnie pan prokurator, jako wierzący katolik podtrzymuję całą mocą tę przysięgę na rany i mękę Chrystusa – i dodam w tej chwili – na zbawienie duszy mojej, że nie byłem nigdy w służbie niemieckiej, amerykańskiej ani żadnej innej”. 11 lipca 1949 roku sąd wojskowy skazał Adama Doboszyńskiego na karę śmierci za działalność antykomunistyczną. Wyrok został wykonany 29 sierpnia 1949 roku w mokotowskim więzieniu przy Rakowieckiej 37. Ciało pochowano w nieznanym miejscu. Zrehabilitowany w 1989 roku.

Na ścianie muru Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy Rakowieckiej 37 Doboszyński został upamiętniony na tablicy poświęconej 283 więźniom torturowanym i zamęczonym przez NKWD i UB w okresie PRL w mokotowskim więzieniu.

Na podstawie: https://dzieje.pl/aktualnosci/65-lat-temu-rozpoczal-sie-proces-adama-doboszynskiego

Zdjęcie: https://duchywarszawy.blogspot.com/2012/05/

9 wyświetleń
bottom of page