top of page

„Biało-czerwona wolność”

Zaktualizowano: 18 gru 2022Recital Janusza Radka „Biało-czerwona wolność”, który odbył się 13 grudnia 2022 r. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, nawiązywał do pragnienia wolności, które wybuchło w społeczeństwie w latach 80.

W murach dawnego Aresztu Śledczego szczególnie zabrzmiały słowa o zniewoleniu i tęsknocie za niezależnością.Wolność rozbudzona została poprzez powstanie „Solidarności” a podczas stanu wojennego patriotyczna kultura zeszła całkiem do podziemia. Powszechna w kraju była cenzura ograniczająca wolność wypowiedzi. Słowo, wiersz, melodia czy piosenka przepełnione były symbolami – nabierały często głębszego znaczenia. Metafory ukazywały samotną jednostkę wobec brutalnej władzy. Bunt i wiara, że się uda, że musi się udać, że w końcu staniemy kiedyś wyprostowani - dawały wówczas nadzieję. O tym śpiewał jedyny w swoim rodzaju wykonawca i aktor jakim jest Janusz Radek.

ZAśpiewał takie utwory jak: „Czerwone mury” śpiewane po wojnie w mokotowskiej katowni, strajkowa „Piosenka dla córki”, „Dziwny jest ten świat”, legendarny „Psalm stojących w kolejce”, wykrzyczane na koncertach Perfectu „Chcemy być sobą”, popularnej w podziemiu „Gdy tak siedzimy” czy niosące nadzieję „Mury” czy „A my nie chcemy uciekać stąd” śpiewane przez Jacka Kaczmarskiego. Usłyszeliśmy „Przesłuchanie Anioła” Zbigniewa Herberta czy „Pielgrzyma” Cypriana Kamila Norwida. Janusz Radek wykonał również niezwykle popularną w czasie stanu wojennego piosenkę „Ogrodu serce” z repertuaru grupy Daab.
3 wyświetlenia
bottom of page