top of page

Chopin na Rakowieckiej

16.09.2023 roku o godz. 17.00 w cyklu "Chopin na Rakowieckiej" w historycznej Świetlicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL wysłuchaliśmy koncertu pianistycznego w mistrzowskim wykonaniu Joanny Ławrynowicz

Profesor zagrała utwory:

Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13

Mazurki op. 17

nr 1 B-dur

nr 2 e-moll

nr 3 As-dur

nr 4 a-moll

Scherzo h-moll op. 20

Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

Bardzo licznie zgromadzona publiczność mogła usłyszeć od utworów sentymentalnych, sielankowych, przepełnionych motywami polskiej wsi, po utwory niespokojne i burzliwe kompozytora przeżywającego wybuch powstania listopadowego na obczyźnie. Jak zawsze w Chopinowskich nutach przewija się niejako cała polska historia, z jej wzlotami oraz momentami bolesnymi i tragicznymi.

Kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Maciej Nowak-Kreyer we wprowadzeniu zauważył, iż fakt, że w historycznym miejscu dawnego więzienia, gdzie odbywały si procesy i zapadały wyroki - teraz rozbrzmiewa wspaniała muzyka najwybitniejszego polskiego kompozytora - jest niezbitym dowodem zwycięstwa dobra nad złem.

Joanna Ławrynowicz urodziła się w Warszawie, w rodzinie o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w czwartym roku życia u Hanny Lachertowej, ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Teresy Manasterskiej. Po studiach kontynuowała naukę u profesor Haliny Czerny-Stefańskiej, aż do chwili Jej śmierci w 2001 r.

Jest laureatką wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych - „Steinway & Sons” w Berlinie, Chopinowskiego w Darmstadt , Konkursu im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Ajigasawa oraz Konkursu Pianistycznego „Art Livre” w Sao Paulo.

Od wielu lat prowadzi nieprzerwanie działalność koncertową, jako solistka i kameralistka na całym świecie (w Europie, Azji, obu Amerykach, Nowej Zelandii).

Ma na swoim koncie wiele prestiżowych koncertów zarówno w Polsce, jak i za granicą z towarzyszeniem znakomitych orkiestr i wybitnych dyrygentów, m.in. Christiana Badea, Mirosława Jacka Błaszczyka, Tomasza Bugaja, Wojciecha Michniewskiego, Massimiliano Caldi, Czesława Grabowskiego, Ulricha Grossera, Wojciecha Rodka, Janusza Przybylskiego, Wojciecha Rajskiego, Jacka Rogali, Zygmunta Rycherta, Jerzego Salwarowskiego, Rubena Silvy, Jana Miłosza Zarzyckiego, Cheng Chau, Marcina Borowicza, Aleksieja Wasiliewa.

Jej działalność fonograficzna jest wyjątkowo bogata. Nagrała dla Acte Prealable już ponad 40 albumów płytowych. Są to m.in.: komplet dzieł Fryderyka Chopina, wszystkie utwory na skrzypce i fortepian, na fortepian solo i koncert fortepianowy Romualda Twardowskiego; komplet dzieł kameralnych i koncertów fortepianowych Henryka Melcera; dzieła solowe i kameralne Witolda Maliszewskiego, utwory na fortepian solo Władysława Żeleńskiego; komplet dzieł kameralnych z fortepianem Józefa Elsnera; dzieła na wiolonczelę i fortepian Zygmunta Stojowskiego, sześć koncertów fortepianowych Raula Koczalskiego. Większość zarejestrowanych przez artystkę utworów to światowe premiery fonograficzne. Jej płyty są wysoko cenione przez melomanów i krytyków muzycznych oraz zdobywają znakomite recenzje i wyróżnienia w renomowanych magazynach muzycznych na całym świecie.

Pianistka prowadzi seminaria i kursy w Polsce i za granicą, m.in. w USA (Uniwersytet w Bloomington, Indiana, Bard College, Nowy Jork), w Chinach (Konserwatorium w Pekinie, Szanghaju, Dajing, Wuhan, Guangdong, Hangzhou), w Japonii (Tokio, Osaka, Yokohama, Kyoto), na Litwie, w Turcji (Uniwersytet Maltepe w Istambule), we Francji (Paryż, Konserwatorium Boulogne Billancourt), w Rosji (Konserwatorium w Pietrozawodsku). Była także jurorem podczas wielu konkursów krajowych i międzynarodowych w Polsce, we Włoszech, na Ukrainie, w Chinach, w Rosji, na Litwie.

Artystka jest także autorką opracowań wykonawczych utworów fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Pianistka prowadzi działalność pedagogiczną na stanowisku profesora zwyczajnego w klasie fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2020 jest kierownikiem Katedry Fortepianu.

Jej uczniowie i studenci zdobywają czołowe nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych.

Więcej na stronie autorskiej pianistki: http://www.lawrynowicz.info/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=191&Itemid=112


bottom of page