top of page

Chopin na Rakowieckiej - cykl III recitali pianistycznych

Zaktualizowano: 22 maj

Znany z Polsce i za granicą prof. Marek Szlezer tak znakomicie zinterpretował utwory Fryderyka Chopina, że pozwoliło to uczestnikom koncertu uruchomić wyobraźnię muzyczną i odczytać w działach polskiego kompozytora gamę treści, uczuć i pulsujących emocji. W tym kluczu można było usłyszeć w utworach Chopina cierpienie - zdawałoby się na całe lata zamknięte w obrębie złowrogich murów na Rakowieckiej, a więc: krzywdę, stłumione łzy udręczonego serca, nigdy nie wypowiedziane skargi, żal i tęsknotę za dobrem, prawdą i pięknem, wreszcie morderczą walkę o to, by za żadne skarby nie utracić nadziei. Wszystko to jakby zostało zamknięte, a zarazem uwolnione w nutach kompozytora. Zmieniający się nastrój utworów - tempo, przejścia od partii lirycznych do burzliwych, od wolnych, sentymentalnych do dynamicznych - wprowadzał w nastrój intensywnego przeżywania burzliwych doświadczeń, jakim byli poddawani bohaterowie w mokotowskim więzieniu. Muzyka pozwoliła uzmysłowić sobie, co czuli ludzie nieoczekiwanie wrzuceni w brutalną rzeczywistość, która nieubłaganie pchała ich w nieznanym im kierunku, nie dając czasu na wytchnienie i refleksję. Jaką walkę wewnętrzną musiała staczać ich wrażliwa natura, ukierunkowana na to, co szlachetne, a teraz bezlitośnie niszczona. Marsz Żałobny odegrany przez naszego wykonawcę był jakby ukoronowaniem tych muzycznych inspiracji i refleksji przeżywanych w solidarności z więzionymi tutaj bohaterami. Niegdyś towarzyszył on pożegnaniu komunistycznych tyranów i satrapów, zatracając swoje pierwotne przeznaczenie. Dziś zabrzmiał we właściwym miejscu i został dedykowany tym, których nareszcie można opłakać i na powrót właściwie docenić.

Prof. Marek Szlezer wykonał utwory Fryderyka Chopina:

Polonez A-dur op. 40 nr 1

2 Nokturny op. 27:

Nr 1: cis-moll

Nr 2: Des-dur

II Sonata b-moll op. 35

Grave. Doppio movimento

Scherzo

Marche funebre

Finale. Presto

Polonez As-dur op. 53

Marek Szlezer urodził się w 1981 roku w Krakowie, naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat pięciu. Następnie kontynuował ją w szkołach muzycznych I i II stopnia u Krystyny Adamskiej, Jerzego Łukowicza i Stefana Wojtasa. W latach 1994-2000 pobierał naukę w Ecole Normale de Musique de Paris A. Cortot we Francji, w klasie fortepianu prof. Marcelli Crudeli, zakończoną otrzymaniem „Diplome Superieure de Concertiste”. W roku 2004 ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Ewy Bukojemskiej, uzyskując dyplom z odznaczeniem. W tym samym roku otrzymał stypendium królewskie na studia podyplomowe w Chapelle Musicale Reine Elizabeth w Brukseli w klasie A. Rahmana El-Bachy, które ukończył w czerwcu 2005 roku z wyróżnieniem, otrzymując tytuł „Master after Master”. W roku 2015 otrzymał tytuł doktora habilitowanego. Obecnie prowadzi własną klasę fortepianu na Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, gdzie jest zatrudniony na stanowisku profesora uczelni.

Jego karierę pianistyczną zainicjowało zdobycie w wieku lat 12 Grand prix na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie w 1993. Od tego czasu artysta prowadzi aktywne życie kon¬certowe w kraju i za granicą. Był wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury, Fundacji „A. Roussel” i „Amical” we Francji, „Fundacji Promocji Talentu” oraz Fundacji YAMAHA. Uczestniczył w kursach mistrzowskich, m.in. D. Bashkirova, A. Ciccoliniego, E. Mogilevskiego, V. Banfielda, M. Presslera, D. Merlet, J. Vanden-Eydena i H. Czerny-Stefańskiej. Korzystał również z porad artystycznych Fou Ts’onga oraz Kevina Kennera. Występował pod batutą dyrygentów, takich jak P. Borkowski, Ł. Borowicz, T. Bugaj, W. Czepiel, J.M. Florencio, P. Kotla, M. Nałęcz-Niesiołowski, M. Pijarowski, Z. Rychert, R. Silva, A. Wit, T. Wojciechowski.

Ceniony za swoje interpretacje dzieł Fryderyka Chopina, zdobył m.in I miejsce w konkursie stypendialnym Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, III na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach, nagrodę specjalną Wydania Narodowego Dzieł Wszystkich Fryderyka Chopina, a także wiele innych nagród na renomowanych międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jego recital otwierał 56. Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju. Miał także zaszczyt wykonywać recital na oryginalnym fortepianie Chopina w muzeum Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w noc wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. W marcu 2015 roku, z okazji 205. rocznicy urodzin kompozytora, wystąpił z koncertem w nowojorskiej Carnegie Hall. Ma na swoim koncie liczne światowe i polskie prawykonania utworów współczesnych (m.in. kwartetu Marka Stachowskiego „Mirroir du Temps” oraz dedykowanych mu utworów: Z. Bujarskiego, M. Chyrzyńskiego, M. Jabłońskiego, K. Meyera, P. Mossa, T.J. Opałki, M. Ptaszyńskiej, A. Walacińskiego i W. Widłaka). W trakcie studiów brał udział w klasie interpretacji dzieł kameralnych prof. Krzysztofa Pendereckiego, przygotowując utwory pod kierunkiem kompozytora w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Występował w takich salach, jak Carnegie Hall, Concertgebouw, Palais des Beaux-Arts, Wigmore Hall, St. Martin-in-the-fields, Salle Cortot, Seoul Arts Center, NCPA w Mumbaju i Palacio de Bellas Artes w Meksyku. W 2005 roku na koncercie inaugurującym powstanie fundacji im. Królowej Elżbiety wykonywał koncert Mozarta z English Chamber Orchestra. Nagrywał dla radia i telewizji wielu krajów europejskich. Jest aktywnie zaangażowany w promocję muzyki polskiej w kraju i zagranicą, dokonując licznych odkryć i prawykonań utworów kompozytorów polskich XIX i XX wieku. Dzięki jego inicjatywie doszło m.in. do wydania i prawykonania Koncertu fortepianowego na lewą rękę Aleksandra Tansmana oraz dzieł Jadwigi Sarneckiej. Współpracuje z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Od roku 2013 jest również redaktorem edycji dzieł fortepianowych kompozytorów polskich dla wydawnictwa Eufonium, gdzie był autorem pierwszych wydań zbiorowych utworów, m.in. Wojciecha Gawrońskiego, Aleksandra Zarzyckiego, Juliusza Wertheima i Eugeniusza Pankiewicza.

Prowadził wykłady oraz występował z koncertami na wielu prestiżowych uczelniach, m.in. Cambridge University, Indiana University Bloomington, University of Chicago, University of Southern California, UNAM, UNICAMP, Uniwersytecie Sao Paulo, Konserwatorium Królewskim w Brukseli. Wydał wiele płyt kompaktowych, m.in. dla firm Warner, DUX, EMI, Amadeus i Moderato Classics z muzyką solową i kameralną, zbierając przychylne recenzje w prestiżowych magazynach i czasopismach (m.in. „Gramophone”, „Diapason”, „Kulturspiegel”, „Klassik”, „The Strad”, „Pizzicato”, „Fanfare”, „American Record’s Guide”). Otrzymał za nie wiele prestiżowych nagród, m.in.: dwukrotnie nagrodę francuskiej krytyki muzycznej „La Clef de ResMusica” za płyty z twórczością Tansmana i Chopina, „5 du Diapason” za płytę z młodzieńczymi utworami Karola Szymanowskiego, „Gramophone Editor’s Choice” za nagranie utworów kameralnych Krzysztofa Pendereckiego, „Prix de la SACD”, „Global Music Awards Outstanding Achievement” za koncerty Kilara i Meyera oraz wyróżnienie „Płyta roku 2017” magazynu „Hi-fi” za nagrania utworów Beethovena i Szostakowicza. Był wielokrotnie nominowany do Polskich Nagród Fonograficznych FRYDERYK. Jest członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej oraz Towarzystwa im. Ferenca Liszta. Marek Szlezer jest Artystą Steinway’a.

Więcej na stronie: https://www.marekszlezer.com/biografia#maincontent


7 wyświetleń
bottom of page