top of page

Co łączy Monte Cassino z Rakowiecką?

Na mokotowskim żwirze wyrosły maki, "czerwieńsze bo z polskiej wzrosły krwi

Na melodię słynnych "Czerwonych maków" śpiewano, a właściwie nucono po wojnie wśród stalinowskich więziennych cel piosenkę "o czerwonych murach krwawego Mokotowa".

W tych murach przetrzymywano wielu żołnierzy II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, był wśród nich również rtm. Witold Pilecki, który przed aresztowaniem na ul. Pańskiej grał na pianinie "Czerwone maki".Hymn Mokotowa

Czy widzisz te mury czerwone? To grozy i kaźni jest dom. Dziś cierpieć nam w nim jest sądzone, Lecz jutro uderzy weń zemsty grom!

Czerwone mury krwawego Mokotowa Kryją tajemnice krat, Wymuszone tu zeznań słowa I męczeństwo przebytych tu lat.

Tu siedzi dziś polskiej idei I armii podziemnej kwiat, Co pracą swą na polskiej ziemi Piękniejszym uczynić pragnął świat.

Czerwone mury...

Przejdą lata i przeminą słowa Tej piosenki więziennych dni I tylko na murach czerwonych Mokotowa Pozostaną ślady skrzepłej krwi.

Czerwone mury...

"Hymn Mokotowa" został napisany w celi śmierci przez Karola Chmiela, członka IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Był on jednym z siedmiu działaczy WiN-u, skazanych na śmierć i zabitych strzałami w tył głowy 1 marca 1951 r.


Zwycięstwo na Monte Cassino okupione zostało krwi. Krew którą przelano na Rakowieckiej długo musiała czekać na zwycięstwo ale w konsekwencji przyniosła nam wolność, A Żołnierze przez komunistów Wyklęci wrzuceni w bezimie jamy grobowe wyrastają w potężne dęby naszej pamięci.

18 maja 1944 r. nad ruinami klasztoru na Monte Cassino zaczęła powiewać nasza narodowa flaga. W południe plut. Emil Czech żołnierz II Korpusu Polskiego zagrał na sygnałówce Hejnał Mariacki.

Przez cztery miesiące krwawych walk nie udało się zdobyć wzgórza. Nocą z 11 na 12 maja do boju weszli żołnierze II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. Monte Cassino zostało zdobyte.

Informacje z IPN o zwycięstwie pod Monte Casino


Chwała bohaterom!

17 wyświetleń
bottom of page