top of page

Czerwiec - miesiąc pamięci o 1956 roku

Zaktualizowano: 28 cze

Dlaczego w 1976 r. Mieszkańcy Radomia wyszli na ulice?

Kiedy kredyty zaciągane przez rząd PRL okazały się niewypłacalne, a konieczne reformy gospodarcze nie zostały przygotowane, rząd zdecydował się sięgnąć po pieniądze obywateli. 24 czerwca 1976 premier Jaroszewicz, przedstawił nowe ceny żywności. Okazało się, że mięso i ryby podrożały o 69%, nabiał o 64%, ryż o 150%, cukier o 100%. Następnego dnia w Radomiu, Ursusie i Płocku zaczęły się demonstracje i protesty. Rząd tłumił je przy pomocy oddziałów MO. W Radomiu zaczęły się walki uliczne. Robotnicy Zakładów Metalowych im. gen. Waltera ogłosili strajk, który proklamowany został pod gmachem KW PZPR. Do strajku przyłączyli się protestujący z 25 przedsiębiorstw. Na ulicę wyszło ok. 20 tys. osób.

Władze ściągnęły do Radomia oddziały ZOMO z Warszawy, Łodzi, Kielc i Lublina oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej MO w Szczytnie. Młodzi bronili się budując barykady, rzucali kamieniami, cegłami, kostkami z bruku, a nawet butelkami z benzyną. MO używała pałek, armatek wodnych i gazów łzawiących. Dwie osoby zginęły. Dochodziło do rozbojów i rabunków na sklepy. Władze przerażone sytuacją, wstrzymały podwyżki. Aresztowani demonstranci w Radomiu i Ursusie za to zostali potraktowani niezwykle brutalnie. W wyniku akcji bicia przez MO, dwie kolejne osoby - tym razem przypadkowe zostały ciężko pobite, w wyniku czego zmarły. W Radomiu skazano 255 osób, a 212 osób otrzymały wyroki 10 lat pozbawienia wolności. Środowiska opozycyjne z myślą o pokrzywdzonych zawiązały Komitet Obrony Robotników, który walczył o uwolnienie skazanych i osadzonych demonstrantów. Więcej o wydarzeniach: https://dzieje.pl/wiadomosci/w-poznaniu-uczczono-pamiec-najmlodszej-ofiary-czerwca-56-i-pracownikow-szpitala-im; https://przystanekhistoria.pl/pa2/teksty/32671,Msciwe-oblicze-Ojca-Narodu-czyli-malo-znana-twarz-Edwarda-Gierka.html?fbclid=IwAR2IPWoDzVFFzxDfPWpsLSJbqKjds8nKNZw6wU09XHJarsn0ZqEDmP75Y18

28 czerwca 1955 roku rozpoczął się masowy protest w Poznaniu. Z godziny na godzinę protest przybierał na sile, przyłączało się do niego coraz więcej ludzi, którzy wychodząc na ulicę, radykalizowali nastroje niezgody na panujące komunistyczne bezprawie i ucisk. Przeciwko zdeterminowanym cywilom władze wysłały 10 tys. oddział LWP i milicji, wyposażonej w broń palną oraz 400 czołgów. W starciu zginęło kilkadziesiąt osób, w tym m.in:

  1. Zastrzelony został 18-letni uczeń Roman Bentke (zdjęcie nr 1).

  2. Zastrzelony został 18-letni uczeń Andrzej Hoppe (zdjęcie nr 2).

  3. Zastrzelony został 20-letni Zbigniew Janczewski (zdjęcie nr 3).

  4. Od strzału w brzuch zginął 53-letni Franciszek Lipski (zdjęcie nr 4) .

Najmłodszą ofiarą zamieszek był zastrzelony 13-letni Romek Strzałkowski, https://www.facebook.com/ipngovpl

Hołd uczestnikom poznańskiego czerwca oddał "chłopiec z ferajny" - Robert de Niro, przesyłając zdjęcie z dedykacją: „Bohaterskim mieszkańcom Poznania, (uczestnikom) antykomunistycznego powstania z czerwca 1956 r. z wyrazami szacunku oraz podziwu! Robert De Niro”.

https://przystanekhistoria.pl/pa2/teksty/101854,Chlopiec-z-ferajny-Robert-De-Niro-oddaje-hold-uczestnikom-Poznanskiego-Czerwca-1.html?fbclid=IwAR2yQHhEdVs_tZc_ZTuG0DJC2oHrrX4tyS6xlAtPF5Qf_rQ2XmCJPrL1eyI


8 wyświetleń
bottom of page