top of page

Czwarty koncert "Chopin na Rakowieckiej"

W Świetlicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbył się IV koncert z cyklu "Chopin na Rakowieckiej”. Muzykę polskiego kompozytora zagrał jeden z najbardziej utalentowanych pianistów młodego pokolenia - Mateusz Dubiel.

Z ogromną lekkością, w znakomitym stylu i z profesjonalnym przygotowaniem, 19-letni wychowanek profesora Andrzeja Jasińskiego i profesor Katarzyny Popowej-Zydroń - Mateusz Dubiel zagrał utwory trzech wybitnych kompozytorów. Były to: Preludium i fuga fis-moll BWV 883 (Das Wohltemperierte Klavier, tom II) Johanna Sebastiana Bacha; Sonata D-dur KV 311: I. Allegro con spirito, II. Andante con espressione, III. Rondo. Allegro Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Etiuda F-dur op. 10 nr 8 i 4 Mazurki op. 41: 1. e-moll, 2. H-dur, 3. As-dur, 4. cis-moll oraz Scherzo E-dur op. 54 Fryderyka Chopina. Na koniec młody pianista odegrał Serenadę Don Juana z cyklu Maski op. 34 Karola Szymanowskiego. Koncert został nagrodzony długimi brawami i bisem, którego publiczność bardzo się domagała.

Współorganizatorem wydarzenia kulturalnego jest Polskie Radio Chopin.

Fortepian zapewniła firma Yamaha.

Mateusz Dubiel pochodzi z Bielska-Białej. Urodzony w 2004 roku, w 2023 roku ukończył szkołę średnią w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, w klasie fortepianu Anny Skarbowskiej. Od kilku lat kształci się również w klasie prof. Mirosława Herbowskiego (Akademia Muzyczna w Krakowie). Jest laureatem nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. I miejsca na 51. Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2022), II miejsca na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Jeune Chopin” w Lugano w Szwajcarii (pod honorowym patronatem słynnej argentyńskiej zwyciężczyni Konkursu Chopinowskiego Marthy Argerich, 2023), I miejsca i czterech nagród dodatkowych na 27. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, VI miejsca na XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy w roku 2021, I miejsca na VI Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim (2022). Uczestniczył w licznych kursach prowadzonych przez wybitnych pedagogów i artystów, którzy wcześniej wykształcili Krystiana Zimermana i Rafała Blechacza, a więc u profesora Andrzeja Jasińskiego i profesor Katarzyny Popowej-Zydroń. Aktywnie koncertuje w kraju i za granicą, m.in na Zamku Królewskim w Warszawie, w Festsaal des Amtshauses Hietzing w Wiedniu (Austria), Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Centrum Muzyki Vigyázó Sandor w Budapeszcie, Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Filharmonii Pomorskiej. W maju 2023 roku koncertował w Tokio (na festiwalu „Chopin in Omotesando”), Hamamatsu, Osace i Kobe (Japonia). Występował na licznych festiwalach muzycznych, takich jak „Maraton Chopinowski” Polskiego Radia Chopin, „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Koninie-Żychlinie (I miejsce w roku 2022) czy Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku (2022). Od 2021 roku dość regularnie współpracuje z Polskim Radiem Chopin: w czerwcu tego roku dał transmitowany przez tę antenę recital podczas III Festiwalu w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie, na którym z wielkim powodzeniem wykonał m.in. wczesne dzieła Aleksandra Skriabina i późne kompozycje Fryderyka Chopina. Uświetnił też swoim występem koncert zamykający Festiwal „Chopin en Vacances”, który miał miejsce w Piotrowicach Nyskich i również był transmitowany przez Polskie Radio Chopin. Artysta wykonał wówczas – obok dzieł Chopina – także kompozycje Johannesa Brahmsa i Maurice’a Ravela. Mateusz Dubiel jest laureatem nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki IKAR 2021, jest też stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci od roku 2019, Fundacji Teresy Sahakian przy Zamku Królewskim w Warszawie, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (2020, 2022, 2023) oraz laureatem programu stypendialnego „Młoda Polska” w roku 2021.


59 wyświetleń
bottom of page