top of page

"Dziadek w polskim mundurze"W piątek 30 lipca br. o godz. 16.00 w naszym Muzeum zostanie otwarta dla zwiedzających plenerowa wystawa "Dziadek w polskim mundurze".

Ekspozycja powstała z inicjatywy polskich dziennikarzy z Białorusi: Andrzeja Pisalnika i Iness Todryk-Pisalnik. Poprzedziła ją akcja skierowana do Polaków mieszkających na Białorusi, aby podzielili się zdjęciami i opowieściami o swoich rodzicach, dziadkach i krewnych, którzy walczyli w polskich formacjach wojskowych. Okazało się, że wiele osób odpowiedziało, a do państwa Pisalników zaczęły spływać historie Kresowiaków i ich rodzin zamieszkujących na Białorusi ale i tych których los rozsiał po świecie. Odezwały się osoby mieszkające w Szwecji czy Kanadzie.

Wystawa przedstawia Kresowiaków walczących o Polskę w różnych formacjach wojskowych, biorących udział w wojnach i konfliktach zbrojnych - począwszy od Powstania Styczniowego, przez wojnę bolszewicką, II Wojnę Światową aż do dnia dzisiejszego. Obecnie walczą o polskość i utrzymanie polskości Polaków na terenie Białorusi działacze Związku Polaków na Białorusi. Andżelika Borys i Andrzej Poczobut doznają represji i są przetrzymywani przez reżim w więzieniu.

Wystawa została stworzona w ramach realizacji projektu "Polska Platforma Medialna Wschód", realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2021.

Wystawę będzie można oglądać w godzinach pracy muzeum przez najbliższe dwa tygodnie. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

3 wyświetlenia
bottom of page