top of page

Gracja Dróg - wykonany wyrok śmierci

1

1 maja 1951 r. został stracony na Rakowieckiej Gracjan Fróg ps. "Szczerbiec" dowódca 3. Wileńskiej Brygada AK. Jeden z najzdolniejszych oficerów wileńskiej Armii Krajowej urodził się w 1910 r. na Podkarpaciu, w małej wsi Laskówka, koło Dynowa. Był harcerzem, później walczył w wojnie obronnej we wrześniu 1939 r. w 33 Dywizjonie Pancernym. Dostał się do niewoli niemieckiej, uciekł do Przemyśla gdzie aresztowali go Rosjanie i kolejny raz udało mu się zbiec.

W Wilnie przystąpił do konspiracji. Współorganizator Lotnego Oddziału mi. Króla Bolesława Chrobrego. W 1941 aresztowany przez NKWD uratowany przez polskich kolejarzy, którzy odczepili wagon, w którym wywożony był w głąb Rosji.

W 1943 złożył przysięgę AK i dowodzi oddziałem 3. Wileńskiej Brygady AK uważanym za najlepszy i najskuteczniejszy w całym okręgu wileńskim. Brał udział w licznych akcjach zbrojnych: Zdobycie Troków Pod Murowaną Oszmianką, gdzie został ranny Operacja "Ostra Brama", po której otrzymuje awans na kapitana

W lipcu 1944 zdradziecko aresztowany przez NKWD i wywieziony do obozu pod Riazaniem. Udało mu się zbiec Zamieszkał z żoną i dziećmi w łodzi i ukrywając się wyrobił "lewe" dokumenty na nazwisko Leśniewski.

Po kolejnym aresztowaniu oskarżono go o współpracę z Niemcami oraz działanie przeciwko partyzantce radzieckiej i osadzono go w więzieniu na Mokotowie, gdzie przeszedł okrutne śledztwo. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał dowódcę 3. Wileńskiej Brygady na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Po straceniu, rodzinie kpt. Fróga nie wydano ciała.

Jeszcze nie został odnaleziony. W naszym Muzeum odsłonięto tablicę upamiętniającą jego postać.

2 wyświetlenia
bottom of page