top of page

Hieronim Piotrowski "Jur"

Zaktualizowano: 3 sty 2023

W Łochowie 16 stycznia 2022 r. zostaliśmy partnerem obchodów 75 rocznicy śmierci dowódcy WIN na ziemi wyszkowskiej, Żołnierza Wyklętego, por. Hieronima Piotrowskiego, ps. Jur.

Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy wesprzeć tą lokalną uroczystość, tak aby postać bohatera mogła w pamięci jego potomków i sąsiadów trwać.

Uroczystość rozpoczęła się w południe w łochowskim kościele pw. Niepokalanego Serca NMP. Na uroczystości przybyło wiele kombatantów, stowarzyszeń, rekonstruktorów i pocztów sztandarowych: Wojska Polskiego, organizacji kombatanckich, stowarzyszeń i szkół.

Przy ołtarzu wartę honorową wystawili kadeci z klas mundurowych CXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Milewicza.

Następnie wprowadzono sztandary, który utworzyły długi szpaler wzdłuż nawy kościoła.

Minister Obrony Narodowej doceniając zasługi Hieronima Piotrowskiego awansował go na stopień kapitana.

Nominację w imieniu Ministra Mariusza Błaszczaka wręczył Łukasz Kudlicki, którą w imieniu rodziny odebrał burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski.

Uroczysta Msza Święta w oprawie wojskowej został odprawiona w intencji por. i jego podkomendnych. Po zakończeniu eucharystii wszystkie sztandary oddały honory przed ołtarzem, a uczestnicy zebrali się przed kościołem i sformowali Marszu Pamięci, który prowadziła orkiestra wojskowa. Za orkiestrą podążały wszystkie sztandary, następnie oddział z CXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Milewicza, które zostały wystawione przez szkołę pod opieką kierownika szkolenia praktycznego Mirosławę Niewiarowską i wychowawcę klas wojskowych Tomasza Kantora. Za oddziałem zgromadzonych prowadził baner "Marsz Pamięci w 75 Rocznicę śmierci por. Hieronima Piotrowskiego "Jura". Marsz przeszedł ulicami Łochowa pod pomnik "Jura", przy ul. Armii Krajowej przy parku "Dębinka". Tu głos zabrali przedstawiciele władz następnie został odczytany Apel Pamięci. Ceremonia zakończyła się złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów. Na uroczystości był obecny Jacek Pawłowicz dyrektor naszego Muzeum. Po oficjalnej części uroczystości zgromadzeni udali się do pobliskiego Ośrodka Kultury, gdzie na zmarźniętych czekała grochówka, a dla chętnych projekcja filmu "Jur historia prawdziwa". Projekcję filmową poprzedziło wręczenie odznaczeń państwowych i Krzyży Służby Niepodległości przyznawanych przez Fundację Walczącym o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych.

Nasza relacja zdjęciowa:

Relacja Klubów Gazety Polskiejbottom of page