top of page

Hołd oddany Gracjanowi Frógowi

Zaktualizowano: 12 maj 2022

Dziś w naszym Muzeum został oddany hołd zamordowanemu 71 lat temu przez komunistów w więzieniu na Rakowieckiej płk. Gracjanowi Frógowi "Szczerbcowi", dowódcy 3 Brygady Wileńskiej AK.

Obecni na uroczystości byli: płk. Jarosław Kowalski dowódca 4 Warmińsko Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej ze swoimi żołnierzami, Jan Kasprzyk, szef Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Magdalena Bukowska i Marek Nadolski z Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz dyrektor Muzeum Filip Musiał z zastępcą Jackiem Pawłowiczem.

Filip Musiał mówił o płk. Szczerbcu" przy tablicy poświęconej zarówno jego pamięci, jak i tablicach pamięci innych żołnierzy podziemia niepodległościowego zamordowanych na Rakowieckiej: - Nie ma drugiego miejsca, w którym tak namacalnie możemy się przekonać co było dla nich istotne, za co walczyli i za co ginęli. To miejsce nie jest tylko miejscem martyrologicznym. To miejsce świadczy również o ich zwycięstwie, że tutaj się spotykamy, oddajemy im hołd. Po latach gromadzimy się wokół tradycji niepodległościowej. My jako wspólnota chcemy czcić i pamiętać.

Relacja fotograficzna:15 wyświetleń
bottom of page