top of page

"Honor mi nie pozwala"


26 kwietnia1899 r. urodził się Stanisław Ostwind-Zuzga, ps. „Kropidło”, „Bolesław” - starszy sierżant Wojska Polskiego, major NSZ i komendant powiatowy placówki NSZ w Węgrowie. "Kropidło" był najwyższej rangi dowódcą pochodzenia żydowskiego w polskiej konspiracji podczas II wojny światowej.

W styczniu 1945 r. Stanisław Ostwind-Zuzga został aresztowany. Urząd Bezpieczeństwa przewiózł go do aresztu w Otwocku gdzie torturami chciał zmusić do współpracy z Sowietami. Major nie dał się złamać. 4 lutego 1945 r został zamordowany. Do dziś nie odnaleziono jego ciała.

Wacław Holewiński, z którym spotkanie "Widzenie na Rakowieckiej" odbędzie się w naszym Muzeum w najbliższy czwartek 28 kwietnia o godz. 18.00 - napisał książkę o tej postaci pt.

, która jest zapisem historii życia majora.

Autor nadał jej formę listów, jakie bohater – Ostwind – pisze do ukochanej żony. Listy te są wyznaniem miłości, a zarazem spowiedzią człowieka, który spogląda wstecz na swoje życie, szukając odpowiedzi na dręczące go pytania: czym jest polskość i patriotyzm? co to znaczy być Żydem i Polakiem jednocześnie?

Zapraszamy w czwartek 28 kwietnia br. o godz. 18.00 na spotkanie z Wacławem Holewiński, które poprowadzi Michał Gruszczyński. Wstęp wolny0 wyświetleń
bottom of page