top of page

Honor ponad życie

Obchody rocznicy śmierci generała „Nila”W hołdzie legendarnemu gen. bryg. Augustowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi” – w 70. rocznicę jego śmierci przez powieszenie – w dawnej mokotowskiej katowni w Muzeum żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL będzie można zobaczyć spektakl teatralny jemu poświęcony. 24 lutego 2023 r. w południe odbędą się uroczystości przed byłym więziennym murem, a potem złożone zostaną kwiaty na symbolicznym grobie na Powązkach Wojskowych. Tego dnia na Gocławiu będzie można uczestniczyć w Mszy świętej, a po jej zakończeniu oddać hołd przy pomniku generała Fieldorfa na Gocławiu w Warszawie. W Terminalu Kultury Gocław wysłuchamy piosenek napisanych w hołdzie generałowi „Nilowi”. Na wszystkie wydarzenia jest wstęp wolny.

- Są w polskiej historii żołnierze, którzy zapisali w niej piękne karty bohaterstwa. Jednym z nich jest gen. August Emil Fieldorf „Nil”. Jego życiorys pokazuje nam człowieka, dla którego honor był ważniejszy niż życie. Urodzony w Krakowie był ochotnikiem do Legionów, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, bronił na kresach granicy II RP w szeregach Korpusu Ochrony Pogranicza, a podczas wojny koordynował wiele akcji jako szef Kedywu Armii Krajowej. Po wojnie był zesłany przez NKWD za Ural. Komuniści nie mogli go złamać, więc skazali na karę śmierci i po ciężkim śledztwie zamordowali w więzieniu na Rakowieckiej. To był nieprzeciętny człowiek i żołnierz. Zapraszam na obchody 70. rocznicy jego śmierci, które organizuje Muzeum wspólnie z Instytut Pamięci Narodowej i Ministerstwo Obrony Narodowej – zachęca Filip Musiał, dyrektor Muzeum żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Program obchodów w 70. rocznicą śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”

Czwartek, 23 lutego 2023 r. godz. 18.00 - Spektakl teatralny „Nil - historia bohatera” w reżyserii Wojciecha Rybakowskiego. Miejsce: świetlica Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, ul. Rakowiecka 37 w Warszawie.

Piątek, 24 lutego 2023 r. godz.12.00 - Uroczystości pod tablicą upamiętniającą zamordowanych w więzieniu mokotowskim w okresie PRL. Miejsce: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Prosimy o potwierdzenie obecności na uroczystości składnia kwiatów: sekretariat@muzeumrakowiecka37.pl, tel. 22 547 96 00.

godz.13.30 - Złożenie kwiatów na symbolicznym grobie gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Miejsce: Cmentarz Wojskowy Powazki ul. Powązkowska 43/45, aleja A, kwatera 14, rząd IV.

godz.15.00 - Msza św. w intencji zamordowanego gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Miejsce: Sanktuarium św. Ojca Pio na Gocławiu, ul. Fieldorfa 1.

godz.16.00 - Złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Emila Fieldorfa „Nila”. Miejsce: Róg ul. Fieldorfa i Wału Miedzeszyński na Gocławiu.

godz.17.30 - Koncert Leszek Czajkowski „Nie proś ich o łaskę” w hołdzie gen. Augustowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi”. Premiera utworu „Nil” w wykonaniu zespołu Stare Dziady. Miejsce: Terminal Kultury Gocław - filia CPK, ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24 w Warszawie.
2 wyświetlenia
bottom of page