Jan Palach i Ryszard Siwiec

Dziś przypada rocznica śmierci Jana Palacha - studenta, który w 1969 r. w Pradze dokonał aktu samospalenia. Z tej okazji uczciliśmy pamięć Jego oraz Ryszarda Siwca - ludzi, którzy poświęcili własne życie, aby poruszyć serca i sumienia innych.

Interesująca dyskusja w gronie znakomitych gości: dr. Petra Blažka z Instytutu Studiów nad Reżimami Totalitarnymi w Pradze (Ústav pro studium totalitních režimů) i dr. Łukasza Kamińskiego, dyrektora Zakład Narodowy im. Ossolińskich / Ossolineum we Wrocławiu przybliżyła postać Jana Palacha, historię jego życia, okoliczności, które go ukształtowały.

Projekcja filmu pt. „Usłyszcie mój krzyk” w reżyserii Macieja Drygasa była okazją do ukazania poruszającego testamentu Ryszarda Siwca, który dokonał samospalenia podczas dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w 1968 r. oraz wyznań członków Jego rodziny: żony i piątki dzieci. Dobitnie wybrzmiało nagranie ostatniego apelu Siwca "Ludzie, opamiętajcie się!".

Wydarzenie zaszczycił swoją obecnością Ambasador Republiki Czeskiej w RP, Pan Břetislav Dančák.

Na dziedzińcu Muzeum prezentowana jest wystawa pt. "Nie tylko Siwiec" mówiąca o polskich protestach przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego (w tym ludowego Wojska Polskiego) na Czechosłowację w sierpniu 1968 r. oraz aktach solidarności z Czechami i Słowakami - zarówno tych na terenie Polski, jak i w samej Czechosłowacji, a także w środowisku polskiej emigracji na Zachodzie przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

dr Peter Blažek