top of page

Koncert "Votum Rzeczypospolitej"

Jacka Kowalskiego na Rakowieckiej
W niedzielę 22 sierpnia o godz. 20.00 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie wystąpi Jacek Kowalski z zespołem „Monogramista JK”. Bard zaśpiewa pieśni w specjalnym programie pt. „Votum Rzeczypospolitej”.


- Zapraszam na koncert Jacka Kowalskiego w murach naszego muzeum. Bard od lat śpiewa o naszej polskiej historii, którą zna i kocha. „Votum Rzeczypospolitej” to program szczególny, w którym usłyszymy jego autorskie pieśni i opowieść ku pamięci, uwadze, pokrzepieniu i trwodze. Sam autor o tym repertuarze mówi, że to „głos wolny Niepodległej – od pierwszego wieku dziejów Sarmacji aż po wiek ostatni”. Zapraszam na ten szczególny plenerowy koncert w sierpniowy wieczór. Wstęp jest wolny dla wszystkich, przyjdźcie z rodzinami i znajomymi posłuchać tych mądrych pieśni – zaprasza Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Jackowi Kowalskiemu będzie towarzyszyć zespól „Monogramista JK” pod kierownictwem Anity Murawki, która zagra na fagocie. Skład zespołu: Marzena Łopińska - flet poprzeczny, Justyna Gertner-Piechel - wiolonczela, Wojciech Winiarski - gitara i Robert Rekiel - instrumenty perkusyjne.

Jacek Kowalski – pieśniarz, Sarmata, historyk sztuki, miłośnik poezji staropolskiej, tłumacz poezji starofrancuskiej. Jest profesorem w Instytucie Historii Sztuki UAM. Na scenie pojawia się od 1988 r., kiedy został laureatem 24 Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Śpiewa piosenki o dawnych czasach, jest autorem scenariuszy i tekstów teatralnych, programów telewizyjnych i plenerowych widowisk historycznych. Wydał kilkadziesiąt książek, płyt, publikacji popularnych i naukowych związanych z kulturą, sztuką i literaturą dawnej Polski i Francji. W 2017 r. otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa A. Mackiewicza za książkę „Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy”.

1 wyświetlenie
bottom of page