top of page

Koncert Wolność i Nadzieja

Zaktualizowano: 5 gru 2022

W listopadzie przy wejściu do metra pojawiła się reklama koncertu Wolność i Nadzieja.


27 listopada godz. 18.00 odbył się koncert Haliny Frąckowiak i Krystyny Prońko w Muzeum na Rakowieckiej

Na koncercie „Wolność i nadzieja” wystąpiły wspólnie Halina Frąckowiak i Krystyna Prońko. Wśród znanych nam piosenek z lat 80., mogliśmy również posłuchać ich wspomnieć z tamtych lat. Artystkom towarzyszył Filip Frąckowiak i Marcin Kwaśny, a także w sposób symboliczny prof. Józef Szaniawski, ostatni więzień polityczny PRL.

- Piosenki potrafią przenikać więzienne mury. Jednoczą nas, łagodzą cierpienie, wzruszają i przypominają sentymentalnie dawne czasy. Listopadowy koncert „Wolność i nadzieja” w murach Rakowieckiej był szczególny: symboliczny i niepowtarzalny, dlatego, że przenieśliśmy się w czasie podążając z wykonawcami w czas, kiedy Polacy dzięki Solidarności zaczęli ściągać z siebie kajdany niewoli, mieli nadzieję na lepsze dni, zaczęli we własnej Ojczyźnie czuć się wreszcie u siebie. Stan wojenny niestety to zniszczył, na ulicach pojawił się strach, ludzie Solidarności zeszli do podziemia, ale nadzieja wolności ciągle się tliła i o niej był ten koncert.

Halina Frąckowiak i Krystyna Prońko zaśpiewały nam nie tylko swoje najpiękniejsze piosenki: „Papierowy księżyc”, „Jesteś lekiem na całe zło”, czy utwory z legendarnej „Kolędy Nocki”, ale i opowiedziały osobiste, często nieznane szerzej przeżycia z lat 80. Każda z artystek ma swoją niepowtarzalną historię z tamtego czasu. Cichym bohaterem tego wydarzenia był prof. Józef Szaniawski, niestety nieżyjący już współpracownik Radia Wolna Europa i ostatni więzień polityczny PRL, który skazany na 10 lat, w latach 1985-89 był więziony na Rakowieckiej i w Barczewie, a wyszedł na wolność dopiero 22 grudnia 1989 r. Wysłuchaliśmy tego wieczoru również wspomnień jego syna Filipa Frąckowiaka, a prowadzący koncert aktor Marcin Kwaśny przypomniał nam kilka ważnych i ciągle aktualnych przesłań, które pozostawił.

Organizatorem było: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Partnerami: Instytut Pamięci Narodowej Muzeum Zimnej Wojny im. generała Kuklińskiego

Relacja foto:


Przejmujący, wzruszający, niepowtarzalny... taki był koncert "Wolność i nadzieja". W murach Rakowieckiej wróciły wspomnienia z dramatycznych chwil życia Haliny Frąckowiak i jej syna Filipa.

Tutaj słowa znanych przebojów Krystyny Prońko i Haliny Frąckowiak nabrały osobistego, głębszego znaczenia.

Koncert był również hołdem wobec Józefa Szaniawskiego, ostatniego więźnia politycznego PRL.

Dziękujemy Artystkom, Marcinowi Kwaśnemu i Filipowi Frąckowiakowi, muzykom i publiczności za niepowtarzalny klimat jaki wspólnie udało się stworzyć.

Niespodziewaną puentą dla Haliny Frąckowiak było uhonorowanie jej oraz pośmiertnie Józefa Szaniawskiego Krzyżem Służby Niepodległości przez "Fundację Walczącym o Niepodległość".


Ciągle żyjemy koncertem "Wolność i nadzieja" i zapraszamy na nasz fotoreportaż z tego wyjątkowego wydarzenia5 wyświetleń
bottom of page