top of page

Kongres „Dekada Wyklętych”

W dniach 3-5 września, w 95. rocznicę urodzin Danuty Siedzikówny „Inki”, Stowarzyszenie Pilscy Patrioci zorganizuje ogólnopolski Kongres „Dekada Wyklętych” w Warszawie i Pile.

Wydarzenie jest odpowiedzią na ustanowienie przez Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, w 2010 roku Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w odpowiedzi na apel organizacji kombatanckich, skupionych wokół Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych. Decyzja uznania żołnierzy podziemia niepodległościowego stała się impulsem do podjęcia dekomunizacji nazw placów, ulic, rond, które nazwane zostały imionami polskich patriotów. Wiele szkół, drużyn harcerskich, grup rekonstrukcyjnych czy jednostek wojskowych obrało sobie za patronów Witolda Pileckiego, Zygmunta Szendzielarz „Łupaszkę”, Łukasza Cieplińskiego czy Danuty Siedzikówny „Inki”. Prawda o podziemiu antykomunistycznym zaczęła pojawiać się na uczelniach i w szkołach, zostaje upamiętniona na cokołach i pomnikach czy powstałych muzeach dedykowanych wyklętym niezłomnym. Bardzo bogatym w zasoby, pamiątki i eksponaty jest Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, którego wyjątkowość płynie z zachowanych autentycznych cel, w których byli przetrzymywani żołnierze niezłomni i więźniowie polityczni PRL.

W cykl wydarzeń przywracania pamięci narodowym bohaterom wpisuje się Kongres „Dekada Wyklętych”, zorganizowany w dniach 3-5 września 2023 r. w Warszawie i Pile.

W niedzielę 3 września - przypadającą w 95. rocznicę urodzin Inki - w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Stowarzyszenie Pilskich Patriotów odsłoni „Serce dla Inki”, z ziemią z grobu sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK.

Kolejne dwa dni Kongresu odbędą się w Pile. W programie przewidziane zostały wkłady, debaty i panele dyskusyjne z udziałem naukowców, regionalistów, społeczników, artystów zaangażowanych w upamiętnianie niepodległościowego podziemia po 1945 r. chcemy w tym czasie zorganizować także koncerty dla młodzieży szkolnej oraz dla mieszkańców Piły.

Współorganizatorem Kongresu jest Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

28 wyświetleń
bottom of page