top of page

ks. Jerzy Popiełuszko

Zaktualizowano: 24 paź 2022

19 października 1984 r. został uprowadzony przez trzech funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan warszawskiej „Solidarności”. Zamordowany został między 19 a 25 października 1984 r. Kulis jego śmierci nie poznaliśmy dokładnie do dzisiejszego dnia.

Ciało niezłomnego kapłana skrępowane sznurem i obciążone workiem wypełnionym kamieniami wyłowiono z Wisły w sąsiedztwie zapory wodnej we Włocławku.

Na pamiątkę tego dnia w 2018 r. Sejm ustanowił 19 października Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych - w hołdzie „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”.

Film Pawła Woldana o ks. Jerzym Popiełuszce "Jestem gotowy na wszystko" z fragmentami kazań i zapisków kapelana "Solidarności"Dziś o godz. 18.00 w 38 rocznicę uprowadzenia ks. Jerzego odbędzie się msza św. w kościele Stanisław Kostki na Żoliborzu.

Na zdjęciu wykonana nielegalnie wpinka z drugiej połowy lat 80.


Miejsce pamięci ks. Jerzego Popiełuszki na dziedzińcu naszego Muzeum - na tablicy upamiętniającej 56 ofiar komunistów, które zginęły za wolną Polskę w latach 1981-89


7 wyświetleń
bottom of page