top of page

„Kulisy walki z komuną”

Zaktualizowano: 27 sty

o Towarzystwie Kursów Naukowych

W środę stycznia o godz. 17.00 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL rozpoczniemy cykl debat „Kulisy walki z komuną”, organizowanych wspólnie z Instytut Pamięci Narodowej. Pierwsze spotkanie „Tajne komplety opozycji” - będzie dotyczyć 45 rocznicy rozpoczęcia działalności Towarzystwa Kursów Naukowych. W debacie prowadzonej przez red. Marcina Wikłę wezmą udział historycy: dr. Tomasz Kozłowski i dr. Grzegorz Waligóra.

- Chciałbym, abyśmy podczas tego pierwszego spotkania z pracownikami Biura Badań Historycznych IPN, przyjrzeli się podziemnej działalności edukacyjnej, która zmierzała do przełamania komunistycznego monopolu narracyjnego w nauce. Jakie to miało znaczenie dla opozycji końca lat 70., ale również jak wpłynęło na powstanie Solidarności. Czym był Uniwersytet Latający, którego działalność poprzedziło powstanie TKN? Kto zakładał i kto angażował się w tajne nauczanie? Ważnym elementem dyskusji będzie też odpowiedź na pytanie: dlaczego komuniści uznawali tajne samokształcenie za duże zagrożenie i w jaki sposób próbowali je zwalczać? Czy przełamywanie monopolu komunistycznego sprawiało, że opozycja uczyła się nowego sposobu patrzenia na świat, myślenia i oceniania według nowych kategorii, czy kryteriów? – mówi Filip Musiał dyrektor Muzeum.

Cykl debat „Kulisy walki z komuną” będzie kontynuowany comiesięcznymi spotkaniami w muzeum, na których będą toczyć się rozmowy: o powstaniu Wolnych Związków Zawodowych, „wiośnie” Solidarności, Marcu’68, 40 rocznicy II Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, samospaleniu Ryszarda Siwca czy 35 rocznicy powołania Komitetu Obywatelskiego.

Na wszystkie spotkania wstęp wolny. Zapraszamy8 wyświetleń
bottom of page