Maj na znaczkach poczty podziemnej

Znaczki to pamięć wydarzeń, Poczta Polska zawsze szczyciła się pięknymi znaczkami, małymi dziełami sztuki, które opowiadały historię i niosły piękno do wszystkich zakątków kraju i za granicę. Znaczek jest także opłatą dzięki której poczta może działać, dlatego obok oficjalnej poczty powstawała namiastka państwowości poprzez wydawanie w drugim obiegu, kopert i znaczków. Z jednej strony możliwość dotarcia do szerokiej rzeszy odbiorców z historią zakłamywaną i przemilczaną przez PRL i umożliwiała pozyskanie środków na działalność opozycyjną. Oprócz znaczków drukowano cegiełki, które już wprost były metodą zbiórki funduszy. Wiele organizacji drukowało swoje znaczkitakifch jak KPN, Solidarność, Solidarność Walcząca, powstawały też poczty w miejscach internowania, gdzie stawały się również ukojeniem i pracą, która czyniła zamknięcie bardziej znośnym. Bardzo znane są znaczki z Grodkowa.

Solidarność wypuściła w 1986 roku przepiękna serię Polskie miesiące:


W maju wspomnienie:

- pierwszej w Europie Ustawy zasadniczej, Konstytucji z 3 maja 1791, która zawierała spis praw obywateli Polski - dowód istnienia najstarszej nowożytnej demokracji w Europie , druga po Amerykańskiej Na znaczku strona tytułów ustawy

- 18 maja 1944 zdobycie przez Polaków Monte Casino we Włoszech

1 maja 1982 r kontrmanifestacja przeciwko ustalonym przez władze obchodom brutalnie stłumiona i rozgoniona. Wiele z demonstrujących zostało uwięzionych i ukaranych.

W latach 80-tych obchodzenie 3 maja dalej jest zakazane i wspominanie o nim może wiązać się z represjami. Dlatego stał się 3 maja symbolicznym znakiem sprzeciwu dla istniejącej władzy.


Znaczek opiewający na 40 zł który oprócz daty i symbolicznej księgi odwołuje się do orła powstańczego w zamkniętej królewskiej koronie.


Znaczek Solidarności z 1985 roku, herb polski nawiązujący do tradycji z XVIII w.