top of page

Msza św. za ofiary masakry na Rakowieckiej 2-5 VIII`44

6 sierpnia (niedziela) godz. 9.00 w X Pawilonie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum odprawił Mszę św. w intencji ofiar niemieckiej masakry w więzieniu na Rakowieckiej, która miała miejsce od 2 do 5 sierpnia 1944 r., a także za wszystkich zamordowanym więzionych i walczących za niepodległą Polskę.

Kapelan Muzeum przypomniał również fragment rozkazu nr 14 z 11 sierpnia 1944 r. wydanego przez Komendanta Warszawskiego Okręgu AK gen. Antoniego Chruściela „Montera", w którym dowódca Powstania Warszawskiego przedstawił obowiązujące podczas walk Zarządzenia Duszpasterskie:

1. Modlitwy poranne i wieczorne. - Polecam wprowadzenie w oddziałach jednolitych modlitw porannych i wieczornych w następującej formie. Rano po pobudce: Ojcze Nasz, Zdrowaś Mario, Wierzę w Boga i pieśń „Kiedy ranne...". Wieczorem przy apelu: Anioł Pański z trzykrotnym „Wieczny odpoczynek" za poległych towarzyszów broni: pieśń „Wszystkie nasze".

2. Msza św., spowiedź i Komunia św. - Korzystając z przywilejów i ułatwień, udzielonych przez Stolicę Świętą na rias wojny ks. ks. kapelani udostępnią tam, gdzie to jest możliwe, wysłuchanie przez oddziały Mszy św. w niedziele. Ułatwią odbycie spowiedzi i przyjęcie Komunii św.

3. Grzebanie zmarłych. Poległych w miejscu akcji, o ile trudno przenieść ich do najbliższego cmentarzyka tymczasowego, należy grzebać w jakimkolwiek stosownym miejscu. Obowiązek ten należy do ks. kapelana liniowego lub dowódcy oddziału. (...)


Po Mszy wysłuchaliśmy opowieści o masakrze w Powstaniu Warszawskim na Rakowieckiej i pracach poszukiwawczych zamordowanych wówczas więźniów oraz zapraszamy na oprowadzanie po mokotowskim więzieniu śladami wydarzeń z początku sierpnia 1944 r.


2 sierpnia 1944 r. przy ulicy Rakowieckiej 37 niemieckie jednostki SS rozpoczęły masowe egzekucje więźniów. Zamordowano wówczas ok. 600 osób, które spoczęły w trzech zbiorowych mogiłach. Dwie z nich zostały ekshumowane w 1945 r. przez PCK, na otwarcie trzeciej nie pozwoliły ówczesne władze więzienia. Jej poszukiwania prowadzone były przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN.

W trakcie masakry więźniowie podnieśli bunt. Dachami budynków w stronę Alei Niepodległości uciekło wówczas ok. 200 osób, z których część dołączyła do walczących powstańców.

Ostatnim żyjącym uczestnikiem tej ucieczki jest kpt. Alfred Łąpieś ps. „Mały”, który po uwolnieniu przyłączył się do Powstania i walczył w Pułku „Baszta”.

Więcej o wydarzeniu można przeczytać na stronie: https://dzieje.pl/artykulyhistoryczne/masakra-w-klasztorze-jezuitow-niemiecki-mord-z-2-sierpnia-1944-r

https://jezuici.pl/2019/08/w-75-rocznice-masakry-na-rakowieckiej/

https://www.zyciezakonne.pl/wiadomosci/kraj/w-75-rocznice-masakry-na-rakowieckiej-88257/


11 wyświetleń
bottom of page