top of page

Msza za Kornela Morawieckiego

30 września 2023 roku w X Pawilonie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL została odprawiona Msza Święta w 4. rocznicę śmierci śp. Kornela Morawieckiego – nauczyciela akademickiego, działacza opozycji antykomunistycznej, a w III RP parlamentarzysty. W czasach PRL prowadził intensywną działalność konspiracyjną. W 1982 roku został przewodniczącym Porozumienia Solidarność Walcząca dążącego do obalenia systemu komunistycznego. W listopadzie 1987 roku we Wrocławiu został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa, a następnie przewieziony do Warszawy i osadzony w areszcie MSW w Pałacu Mostowskich i w więzieniu przy ul. Rakowieckiej 37.

Mszę Świętą koncelebrowaną przez czterech kapłanów oprawił i kazanie wygłosił ks.kapelan Tomasz Trzaska. Wspominał o tych wszystkich, którzy byli więzieni na Rakowieckiej bo umiłowali wolność tak jak Kornel Morawiecki, który wrócił do Polski mimo tego, że wiedział, że zostanie aresztowany. Powiedział: muszę wrócić do kraju aby być z ludźmi, którzy mi zaufali.

Do końca życia niósł Polskę, jak żagiew i jego przyjaciele byli dziś razem aby go wspominać.

We Mszy św. wzięła udział Rodzina śp. Kornela Morawieckiego oraz przedstawiciele środowisk związanych z Solidarnością Walczącą.

Poczty sztandarowe wystawiły: Solidarność Walcząca, Kopalnia Budryk, Światowy Związek Armii Krajowej Okręg "Opocznik"

Fotorelacja:5 wyświetleń
bottom of page