top of page

Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie


Niezwykłe miejsce pamięci w stolicy USA, przypomina o milionach ofiar zbrodniczego totalitaryzmu sowieckiego i piętnującego wszystkich tych, którzy byli jego aktywnymi uczestnikami.


W uroczystym otwarciu Centrum Ofiar Komunizmu wziął udział prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Wyrażam ogromną radość i wdzięczność Twórcom Centrum Ofiar Komunizmu, w którego Radzie Programowej mam zaszczyt zasiadać, bo dzięki ich determinacji i zaangażowaniu powstała instytucja wspierająca w efektywny sposób edukację historyczną o zbrodniczym systemie komunistycznym – mówił dr Karol Nawrocki podczas ceremonii otwarcia muzeum.

– Zasadniczą misją IPN jest dbanie o pamięć ofiar totalitaryzmów: niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu. Prowadząc badania naukowe, działania edukacyjne i memoratywne wypełniamy lukę w pamięci zbiorowej obecnych pokoleń tworząc pomost łączący z tymi, którzy przyjdą po nas. – podkreślił prezes IPN i zadeklarował pomoc w rozwoju tego niezwykle ważnego i potrzebnego miejsca na mapie amerykańskich instytucji pamięci.

W otwarciu muzeum wzięli udział m.in. Andrew Bremberg, prezes Victims of Communism Memorial Foundation, która zainicjowała powstanie placówki, Lee Edwards, jeden z założycieli Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu, przedstawiciele Polskiej Fundacji Narodowej: prezes zarządu dr Marcin Zarzecki i wiceprezes Michał Góras oraz ambasador RP w USA Marek Magierowski.

– Polska przez dziesięciolecia cierpiała z powodu komunizmu ale potem odniosła zwycięstwo pokonując go. To przesłanie, które daje nadzieję milionom ludzi na całym świecie, którzy dziś żyją w komunizmie – powiedział Andrew Bremberg, prezes Fundacji Pamięci o Ofiarach Komunizmu, były ambasador USA przy ONZ w Genewie.

Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie powstało z inicjatywy Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu, powołanej przez Kongres w 1993 r. w celu edukowania społeczeństwa amerykańskiego na temat ideologii, historii i dziedzictwa komunizmu oraz działań na rzecz wolności tych, którzy nadal są zniewoleni przez reżimy komunistyczne.

Polska od lat współpracowała z amerykańską Fundacją Pamięci Ofiar Komunizmu, która odpowiada za kształt Centrum. Prezes IPN dr Karol Nawrocki wszedł do Rady Programowej tej placówki, której misja idealnie współgra z wysiłkami IPN, by upamiętniać ofiary sowieckiego komunizmu i dokończyć proces dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce i na świecie.

Jednym z zadań Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie jest jak najszersze pokazanie polskiej opowieści dotyczącej komunizmu i jego ofiar, poczynając od oporu stawianego komunizmowi, zademonstrowanie walki z bolszewicką Rosją w 1920 r., ukazanie antykomunistycznego podziemia, do powstania NSZZ „Solidarność”. Muzeum przedstawi także polskie przywództwo wśród krajów dawniej podbitych i rządzonych przez komunistów.

Muzeum będzie otwarte dla publiczności od 13 czerwca 2022 r.

Dowiedz się więcej: https://bit.ly/3zsWLcW

Inf. IPN

27 wyświetleń
bottom of page