top of page

Namiot Muzeum na stokach Cytadeli

W deszczowy dzień mogliśmy okryć naszym namiotem ołtarz podczas Mszy św. Polowej w 157 rocznicę stracenia ostatniego Rządu Powstania Styczniowego z Romualdem Trauguttem na czele. Wyrok dokonano przez powieszenie. Nie złamała jednak ta scena ducha polskiego zostawiając w wielotysięcznym tłumie pamięć o powstańcach. Scena gdy Traugutt przed śmiercią ucałował swój krzyżyk oddając swe życie w ręce Pana wszystkim uzmysłowiła, że nad przemocą ludzką jest sprawiedliwość Boża.

Namiot z logo Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL nad ołtarzem z wyrzeźbionym napisem "Bóg Honor Ojczyzna" spiął losy pokoleń, które walczyły o Niepodległość. Poprzez kolejne powstania i zrywy dążyliśmy do wolnej Polski wierząc, że ofiara poprzedników pójść na marne nie może i każde kolejne pokolenie ma obowiązek dbania o to co za cenę krwi zostało wywalczone.
Nasza fotorelacja z uroczystości w hołdzie straconym na stokach Cytadeli Członkom Rządu Narodowego Powstania Styczniowego: Romualdowi Trauguttowi, Janowi Jeziorańskiemu, Rafałowi Krajewskiemu, Józefowi Toczyskiemu i Romanowi Żulińskiemu.

Pamięć o wysiłku zbrojnym Powstania Styczniowego przetrwała...


2 wyświetlenia
bottom of page