top of page

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zaktualizowano: 8 mar 2022

Dziś w naszym Muzeum odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wzięli w nich udział m.in. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i Jerzy Pruszyński, Jaworzniak, młodociany więzień polityczny, którzy oddali hołd pod tablicą poświęconą pamięci ppłk Łukasza Cieplińskiego i IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Później złożone zostały wieńce przy Ścianie śmierci, gdzie wykonywane były w czasach stalinowskich wyroki śmierci na Żołnierzach Wyklętych.

Jesteśmy w miejscu wyjątkowym to tutaj komunistyczni zdrajcy, komunistyczni zbrodniarze zamordowali ponad 350 osób w wyniku wyroków wojskowych sądów. To tutaj zamordowano około 3 tysięcy ludzi w podłych nikczemnych warunkach, zmarli w wyniku tortur, braku lekarstw, braku pomocy.

Dzisiaj w wolnej Polsce, którą mamy również dzięki Nim, dzięki Ich ofierze, dzięki Ich poświęceniu. Możemy o nich wspominać i żyć w wolnym demokratycznym kraju.

Ale również dzisiaj musimy pamiętać co dzieje się na wschodzie Europy. Musimy pamiętać o tym, co dzieje się na wschodzie Ukrainy, bo nasi bohaterowie też walczyli ze zbrodniarzami rosyjskimi, sowieckimi. Też walczyli o wolną Polskę, o wolną Ojczyznę, o wolny kraj, tak jak robią to teraz Ukraińcy - mówił w swoim wystąpieniu podczas rozpoczęcia obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Jacek Pawłowicz, dyrektor naszego Muzeum.

Fotorelacja:


Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zobaczył w naszym Muzeum wystawę monet "Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomnie". Zbiór 25 monet został wyemitowany przez Narodowy Bank Polski.


Hołd Żołnierzom Wyklętym złożyli pod Ścianą śmierci Karol Nawrocki, prezes Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z dyrektorem naszego Muzeum Jackiem Pawłowiczem


Dziś premier Mateusz Morawiecki oddał hołd Żołnierzom Wyklętym pod tablicą pamięci na murze naszego Muzeum. Towarzyszył mu nasz dyrektor Jacek Pawłowicz.

Premier spotkał się również z uczestniczącymi w dzisiejszych uroczystościach kombatantami, żołnierzami WiN-u i Jaworzniakami.

Po spotkaniu premier pojechał na lotnisko i odleciał do Brukseli.

Fotorelacja:


Narodowy Bank Polski zaprezentował w naszym Muzeum srebrną monetę z kpt. Zdzisławem Brońskim "Uskokiem" z wydawanej od 1 marca 2017 r. serii monet kolekcjonerskich "Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni".

Uhonorowani monetą zostali obecni na dzisiejszych uroczystościach kombatanci, Jaworzniacy, żołnierze WiN-u, a także osoby zasłużone dla upamiętniania Żołnierzy Wyklętych.

Monety wręczała Ewa Waszkiewicz, dyrektor warszawskiego oddziału NBP, towarzyszył jej Jerzy Pruszyński, prezes Jaworzniaków oraz dyrektor Muzeum Jacek Pawłowicz.

Uczestnicy mogli zobaczyć ekspozycję serii 25 monet, która jest eksponowana w X Pawilonie.


O godz. 19.00 kapelan ks. Tomasz Trzaska odprawił mszę św. za Żołnierzy Wyklętych,a po jej zakończeniu o godz. 20.00 - w godzinę wykonania wyroku śmierci na ppłk Łukaszu Cieplińskim „Pługu”, oddano hołd pod Ścianą śmierci.


Portrety zamordowanych 71 lat temu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" i honorową wartę pełniła Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław".13 wyświetleń
bottom of page