top of page

Niezłomna więźniarka Rakowieckiej

Niezłomna Ruta Czaplińska

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to okazja, by przypomnieć sylwetkę Ruty Czaplińskiej (1918–2008), żołnierza AK i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW).

Ruta Czaplińska była radiotelegrafistką, kierowała Wydziałem Łączności NZW, posługując się w tym czasie ps. „Ewa”. Za działalność antykomunistyczną została aresztowana w 1946 r. przez UB, oskarżona o szpiegostwo i próbę obalenia ustroju, a następnie skazana na 10 lat więzienia.

Na wolność wyszła w 1956 r., po 3653 dniach spędzonych w więzieniach: na Mokotowie, w Fordonie i Inowrocławiu. Wielokrotnie przerywaną edukację ukończyła na Wydziale Biologii Uniwersytetu Wrocławskiego, a następnie podjęła pracę w administracji Instytutu Matematycznego PAN i Wydawnictwie Politechniki Wrocławskiej. Współpracowała ze znanym matematykiem prof. Hugonem Steinhausem. Prowadziła działalność kombatancką, społeczną i charytatywną. Za swoje dokonania i niezłomną postawę została uhonorowana licznymi odznaczeniami, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Mimo doznanych represji i przeciwności losu nigdy nie utraciła wiary w Boga i ludzi.

W 2005 r. Instytut Pamięci Narodowej wydał wspomnienia Ruty Czaplińskiej pt. „Z archiwum pamięci. 3653 więzienne dni”.

Opracowanie opisu: Joanna Dardzińska

Więcej ciekawych historii i dokumentów z zasobu IPN można znaleźć na portalu Przystanek Historia w tematyce Archiwum IPN https://przystanekhistoria.pl/pa2/tematy/archiwum-ipn


Dokumenty IPN:


19 wyświetleń
bottom of page