top of page

„Noc Muzeów na Rakowieckiej”

Zaktualizowano: 9 maj 2022

14.05.2022 godz. 19.00-23.00Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL mieszczące się w murach dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej 37, jest miejscem szczególnym nie tylko w Warszawie, ale i Polsce. Podczas tegorocznej „Nocy Muzeów” będzie można zwiedzić cele, w których przebywali legendarni bohaterowie, karcery, gdzie byli torturowani i zobaczyć ślady po pociskach na Ścianie śmierci. Otwarty zostanie również niedostępny dla zwiedzających XII Pawilon, gdzie będzie galeria plakatów z muzealnych zbiorów. Do kupienia będą również książki, gry i albumy wydane przez Instytut Pamięci Narodowej.

Na Rakowieckiej 37 w czasach stalinowskich więzieni byli żołnierze antykomunistycznego podziemia i tutaj wielu z nich oddało swoje życie. Podczas „Nocy Muzeów” na X Pawilonie będzie można zobaczyć cele, w których przetrzymywani byli m.in. rtm. Witold Pilecki czy gen. August Emil Fieldorf. Zwiedzający będą mogli obejrzeć również miejsca kaźni jakim są zachowane do dnia dzisiejszego karcery.

Tego dnia będzie można również zobaczyć fragment XII Pawilonu niedostępnego dla zwiedzających, gdzie zaprezentowana zostanie galeria kilkunastu archiwalnych plakatów lat 80, pokazujących walkę podziemia jak i wybory w 1989 r. Wśród nich będzie oryginalny plakat z autografami artystów biorących udział w Przeglądzie Piosenki Prawdziwej w Hali Olivii w 1981 r.

Zwiedzający poznają również historię odkrytej pięć lat temu Ściany śmierci, przy której wykonywane były po wojnie przez komunistów wyroki śmierci i zachowały się ślady po kulach

Będzie można również zajrzeć do wyremontowanego transportera opancerzonego radzieckiej produkcji BTR-60 używanego przez wojsko i ZOMO, którego późniejsza wersja BTR-80 jest obecna podczas wojny na Ukrainie.

Uczestnicy „Nocy Muzeum na Rakowieckiej” otrzymają specjalne kartki, na których będą mogli w określonych miejscach przystawiać stemple, aby na końcu zwiedzania otrzymać nagrody.

Tego wieczoru będzie otwarty punkt z książkami historycznymi Instytut Pamięci Narodowej, gdzie będzie można kupić m.in. gry edukacyjne i albumy.

Wejścia grup co 20 minut.

Zapraszamy. Wstęp wolny

24 wyświetlenia
bottom of page