top of page

Obchody 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego


Spotkanie byłych więźniów politycznych w PRL, debaty, koncerty, msze św., pokaz filmu i odsłonięcie Muru pamięci ofiar stanu wojennego - będą towarzyszyć głównym obchodom 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w byłym Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie. Tegoroczne uroczystości organizowane są przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz NSZZ „Solidarność”.

- Przez kilka dni chcielibyśmy pokazać czym był stan wojenny. 10 grudnia będzie można posłuchać wspomnień młodych wówczas ludzi jak pamiętają tamte wydarzenia. Wśród gości będą: wokalista TSA Marek Piekarczyk, dziennikarz Bogdan Rymanowski, działacz Federacji Młodzieży Walczącej i bard Leszek Czajkowski, kolega z liceum najmłodszej ofiary staniu wojennego Emila Barchańskiego i Kingi Hałacińskiej z Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Cieszę się, że Marek Piekarczyk wystąpi też u nas z koncertem „Prawda i miłość”. 11 grudnia od godz. 10.00 do 15.00 zaprosiliśmy byłych więźniów politycznych do oprowadzania wycieczek i opowiadania jak na Rakowieckiej siedziało się za komuny w latach 80. Z recitalami wystąpią również Ewa Dałkowska i Jan Pietrzak, przypominając nam swoją twórczość z tamtych lat – mówi Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Cyklicznym wydarzeniem w Muzeum jest „Noc generała”, obchodzona co roku w nocy z 12 na 13 grudnia. – Na nią zapraszamy od lata byłych represjonowanych i działaczy opozycji antykomunistycznej z różnych środowisk. Dla nich wystąpią: Dominika Świątek, Paweł Piekarczyk i Leszek Czajkowski. Obejrzymy też film „Drzwi do wolności” Majki Dłużewskiej, po którym będzie dyskusja z obrońcami w procesach politycznych w PRL-u. O północy weźmiemy udział we mszy świętej odprawianej przez ks. Tomasza Trzaskę, naszego kapelana – podkreśla dyr. Pawłowicz. Wejście na to wydarzenie jest za zaproszeniami.

W poniedziałek 13 grudnia w Muzeum odbędą się główne obchody 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wejście na to wydarzenie jest za zaproszeniami.

Harmonogram obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Piątek 10 grudnia 2021 r. – wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona 12.00 - Spotkanie (wówczas) młodych działaczy opozycji „Czym był dla mnie stan wojenny?”. Udział wezmą: Marek Piekarczyk, Bogdan Rymanowski, Leszek Czajkowski, Kinga Hałacińska i Jacek Pawłowicz oraz uczniowie warszawskich szkół 17.00 - Koncert Marka Piekarczyka (lidera zespołu TSA) „Prawda i Miłość”, w którym gościnnie Bartosz Madej zaśpiewa „Obławę” Jacka Kaczmarskiego

Sobota 11 grudnia 2021 r. – wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona 10.00 -15.00 - Po muzeum oprowadzać będą przewodnicy oraz byli więźniowie polityczni PRL 15.30 - Recital Ewy Dałkowskiej „To, co najpiękniejsze. Przeżyjmy to jeszcze raz”. 18.00 - Recital Jana Pietrzaka „Wolność krzyżami się mierzy”

Niedziela 12 grudnia 2021 r. - „Noc Generała na Rakowieckiej 37” – wstęp z zaproszeniami dla byłych internowanych i więźniów politycznych PRL 20.00 - powitanie gości 20.10 - koncert Dominiki Świątek z zespołem 21.00 - koncert Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego 22.00 - pokaz filmu Majki Dłużewskiej „Drzwi do wolności”, po filmie dyskusja z obrońcami więźniów politycznych 24.00 - Msza Święta w intencji ofiar stanu wojennego odprawiona przez ks. Tomasza Trzaskę, kapelana muzeum.

Poniedziałek 13 grudnia 2021 r. – wstęp z zaproszeniami Oficjalne obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wstęp tylko za zaproszeniami.

Organizatorzy: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL i NSZZ „Solidarność”

Obchody oraz imprezy towarzyszące odbędą się na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie pod ogrzewanymi namiotami. Obowiązują obostrzenia sanitarne związane z pandemią COVID-19: noszenie maseczek zakrywających usta i nos oraz odkażanie rąk.


6 wyświetleń
bottom of page