top of page

Otwarcie wystawy o ks. Gurgaczu

Zaktualizowano: 16 wrz 2022

W środę 14 września 2022 r. o godz. 11.00 nastąpiło otwarcie wystawy „Ks. Władysław Gurgacz. Kapelan Polski Podziemnej”, która została przygotowana we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Zobaczymy na niej życie rodzinne, powołanie, walkę, proces, śmierć i powrót po latach do zbiorowej pamięci niezłomnego kapelana żołnierzy podziemia antykomunistycznego, oczernianego przez lata przez komunistyczną propagandę.

Dyrektor dr Filip Musiał zaprasza do odwiedzenia wystawy

- Ks. Władysław Gurgacz był misjonarzem, który otaczał opieką duchową, osoby, które w konsekwencji trudnych przeżyć wojennych odeszły od Kościoła. W 1945 r. przebywając w szpitalu w Gorlicach był bardzo intensywnie zaangażowany w nawracanie. To również kapelan podziemia niepodległościowego, który w latach 1948-49 był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, w czasie który dla tego podziemia był najtrudniejszy – kiedy po sfałszowanych wyborach, kiedy społeczeństwo polskie przechodziło z postaw oporu wobec komunizmu do postawy przystosowania. Wielu wówczas myślało, że będziemy podani sowieckiej dominacji przez kolejne dekady – mówił podczas otwarcie wystawy Filip Musiał, dyrektor Muzeum.

Ks. Gurgacz otoczył opieką duchową młodych żołnierzy, odprawiał przez szereg miesięcy msze, spowiada, jest duszpasterzem, doradcą dowódcy i uczy żołnierzy prowadząc wykłady z matematyki, fizyki, filozofii czy Katolickiej Nauki Społecznej. – Za tą działalność edukacyjną zostaje skazany na śmierć i zamordowany w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Dziś obchodzimy rocznicę jego śmierci. Zginął 14 września 1949 r. Rok temu odbył się w Krakowie pogrzeb, gdzie z wojskowymi honorami pochowano ks. Gurgacza na nowej kwaterze wojennej na Cmentarzu Rakowickim. Po kilkudziesięciu latach został pochowany tak, jak chowani powinni być bohaterowie narodowi. Został odnaleziony i zidentyfikowany w wyniku prac poszukiwawczych Instytutu Pamięci Narodowej – podkreślił dyrektor.

Autorami wystawy są Dawid Golik i dr hab. Filip Musiał, a kuratorkami wystawy są Agnieszka Masłowska i Roksana Szczypta-Szczęch. Ekspozycja na 18 planszach przedstawia dzieciństwo, młodość, kapłaństwo oraz czas wojny i żołnierską posługę kapelana.

Wystawa „Ks. Władysław Gurgacz. Kapelan Polski Podziemnej” będzie eksponowana w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie w dni powszednie od wtorku do niedzieli. Można ją zwiedzać bezpłatnie z przewodnikiem tylko po wcześniejszym zgłoszeniu mailowo: edukacja@muzeumrakowiecka37.pl lub telefonicznie: 22 547 9607, 22 547 96 10.11 wyświetleń
bottom of page