top of page

Papcio Chmiel dla Emila Barchańskiego

100 lat temu, 7 czerwca 1923 r, urodził się Henryk Jerzy Chmielewski - Papcio Chmiel. Był członkiem przedwojennej 70. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej, należał do Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim pod pseudonimem „Jupiter”. Po wojnie jeden z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki komiksu polskiego - autorskiego cyklu: „Tytus, Romek i A’ Tomek”.

W naszych zbiorach znajduje się jego rysunek, który ofiarował w 1978 roku Emilowi Barchańskiemu (najmłodszej ofierze stanu wojennego). Mama Emila, pani Krystyna Barchańska zajmowała się redakcją komiksów w Wydawnictwie Harcerskim przekształconym później w Młodzieżową Agencję Wydawniczą, które m.in. wydawało popularne "Tytusy". Mąż Pani Krystyny Jerzy Wardęcki również poznał autora Henryka Chmielewskiego:

Jerzemu bardzo imponował jego życiorys, powstańcze przeżycia. Kiedyś Papcio Chmiel oprowadził go po Starówce, pokazał, gdzie mieszkał przed wojną i gdzie walczył w czasie Powstania Warszawskiego - czytamy w wywiadzie rzece z Krystyną Barchańską-Wardęcką "Miałam syna Emila", który przeprowadziła Małgorzata Winkler-Pogoda.


4 wyświetlenia
bottom of page