top of page

Pomnik sowiecki zwalony

W Szczecinie został zburzony tzw. pomnik „Poległym w Walce o Wyzwolenie Dąbia”.

Jeśli ktoś niesie wolność, to wyzwalanego nie gwałci, nie okrada i przede wszystkim nie morduje. Tymczasem w Polsce po II wojnie światowej stacjonowało półtora miliona sowieckich żołnierzy, którzy traktowali tereny polskie nie inaczej jak łup wojenny. Dziś najważniejsze są ofiary Armii Czerwonej i Związku Sowieckiego - gwałcone kobiety, mordowani mężczyźni. Warto także pamiętać, że zgodnie z rozkazem Józefa Stalina ze stycznia 1945 roku Polskę plądrowano. Sowieci wywieźli 1/3 długości torów kolejowych, zdemontowali i wywieźli z Polski 1119 przedsiębiorstw i zakładów pracy, a tylko do stycznia roku 1948 283 tys. wagonów z łupami wojennymi wyjechało z Polski - mówił dziś w Szczecinie dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Dąbie - obecnie dzielnica Szczecina do 1948 było osobną miejscowością. Pomnik „Poległym w Walce o Wyzwolenie Dąbia”, został wzniesiony w 1962 dla upamiętnienia żołnierzy Armii Czerwonej i armii Berlinga, poległych w marcu 1945 w czasie walk o przyczółek dąbski.

Niech wybrzmi to jasno i wyraźnie: w polskiej przestrzeni publicznej nie ma miejsca na jakiekolwiek upamiętnienia totalitarnego reżimu komunistycznego i służących mu ludzi – podkreślił dr Nawrocki.

Tak został zrealizowany kolejny element planu: https://ipn.gov.pl/pl/straszy-w-miescie?fbclid=IwAR1qVPB54RioWA8u4nN0aWPNzzCg8xkAK3QLFavDquKQ5meOKl2TXNQt7pI

7 wyświetleń
bottom of page