top of page

Pomnik Zapory z Bełżycach

Zaktualizowano: 18 wrz

W Bełżycach ruszyła budowa pomnika mjr Hieronima Dekutowskiego "Zapory". Nasze Muzeum patronuje temu przedsięwzięciu. W niedzielę 17 września nastąpiło wmurowanie aktu erekcyjnego pomnika "Zapory" na ziemi, na której walczył.

17 września 2023 r. w Bełżycach, po Mszy św. o godz. 9.00 miała miejsce uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod pomnik mjr Hieronima Dekutowskiego "Zapory", którego budowie patronuje m.in. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL . W fundamencie, obok tuby z aktem erekcyjnym, zostały złożone prochy z ponad 100 miejsc walki i męki Żołnierzy Niezłomnych. Relikwie zostały podarowane przez pana Romualda Rzeszutka, Prezesa Fundacja Non Notus. Dalsze etapy budowy możliwe są dzięki Komitetowi Budowy z Fundacja Non Notus i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Na ten moment czekaliśmy ponad 10 lat, bo właśnie w 2013 r., po sukcesie I Rajdu "Zapory" wyszedłem z pomysłem budowy jego pomnika. Niestety okazało się to trudniejsze niż przypuszczaliśmy. Jednak teraz, dzięki wsparciu lokalnych władz oraz wielu zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji - tu szczególnie należy wymienić Fundacja Non Notus- możemy zrealizować marzenie szerokiej grupy osób, które czekały na tego typu upamiętnienie majora "Zapory". Szczególnie ważne jest to, że pomnik stanie na ziemi, gdzie walczyło Zgrupowanie "Zapory". Jedna z tablic będzie upamiętniać zarówno tych mieszkańców Gminy Bełżyce, którzy walczyli w jego zgrupowaniu, jak również wszystkich tych, którzy wspierali Żołnierzy Niezłomnych na różne sposoby w walce z komunistami. Robimy wszystko aby pomnik był gotowy do końca tego roku - mówi Rafał Dobrowolski, przewodniczący budowy pomnika oraz komendant Rajdu "Zapory".

Powstał już fundament monumentu, trwają prace nad rzeźbą, cokołem i postumentem oraz tablicami, które zostaną ufundowane przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Lublinie.

Foto: Grzegorz Sierpiński

O kolejnych etapach budowy można przeczytać na stronie: https://www.facebook.com/rajdzapory


12 wyświetleń
bottom of page