top of page

Popiersie Żmudzina w MŻWiWP PRL

Dziś odsłonięto przekazane do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL popiersie mjr. Bolesława Kontryma „Żmudzina” – uczestnika I wojny światowej, kampanii wrześniowej, bitwy o Narwik i Powstania Warszawskiego, cichociemnego, skazanego przez komunistów na karę śmierci przez powieszenie na Rakowieckiej 37.

Odsłonięcia popiersia dokonały Pani Grażyna Sznajd-Kontrym oraz Pani Anna Cygańska, która przeczytała list swojego męża – podkomendnego Kontryma oraz inicjatora jego upamiętnienia – skierowanego do ludzi młodych. Cygański w podziękowaniu za kartki napisał do młodzieży:

„...Tak brałem udział w konspiracyjnym harcerstwie i służyłem w Powstaniu Warszawskim. Ale nie różniłem się od chłopaków w moim wieku. Po prostu uznaliśmy, że jesteśmy dość dorośli, by uczynić coś pożytecznego, aby Polska stała się znowu wolnym krajem. Był to dla mnie niesamowity zaszczyt, gdy mogłem stanąć obok prawdziwych bohaterów, a takim był mój dowódca mjr Bolesław Kontrym »Żmudzin«, którego byłem łącznikiem-gońcem (zamordowany w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie w 1953 roku przez komunistów). Od małego dziecka wiedziałem, że każdemu pokoleniu należy służyć i walczyć za Ojczyznę naszą. Tak postąpił mój ojciec, dziadkowie i pradziadkowie”.

Umowę przekazania popiersia Muzeum podpisali dyrektor Filip Musiał oraz Pani Małgorzata Włodek, Wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”

W imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka Szef Gabinetu Politycznego MON Łukasz Kudlicki przekazał słowa życzliwości dla zgromadzonych i oddał hołd „Żmudzinowi”.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej uroczystości.

19 wyświetleń
bottom of page