top of page

Porozumienie o współpracy muzeum z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego

Zaktualizowano: 15 gru 2020

Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego prof. Jan Żaryn i dyrektor naszego Muzeum Jacek Pawłowicz, w obecności wicepremiera prof. Piotra Glińskiego, podpisali porozumienie o współpracy. Zakłada ono m.in. fundowanie tablic poświęconych polskim bohaterom, wspólną organizację wystaw i koncertów patriotycznych.

Jacek Pawłowicz mówił, że umowa podpisywana jest w pawilonie X byłego aresztu na Rakowieckie, gdzie znajdują się cele, w których więzieni byli rotmistrz Witold Pilecki oraz ostatni dowódcy NSZ Stanisław Kasznica, a "każda cela to miejsce święte".

Minister kultury, wicepremier Piotr Gliński mówił, że "obie instytucje zajmują się bardzo ważnymi obszarami polskiej pamięci, które były obszarami niedocenionymi, niezinstytucjonalizowanymi, może nie przypadkowo, bo ktoś chciał być może, żeby polska wspólnota była osłabiona. Polska bez tego typu instytucji, tego typu pamięci, istnieć nie może".

Prof. Jan Żaryn przypomniał, że kierowana przez niego instytucja "ma w swoim założeniu przywracać pamięć o dorobku szczególnie ludzi związanych z obozem narodowym i katolicyzmu społecznego". "Wśród tych osób, którymi zajmuje się szczególnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL-u, byli i żołnierze i działacze obozu narodowego i chrześcijańsko-demokratycznego" - dodał.

Po uroczystości Jacek Pawłowicz oprowadził premiera Glińskiego po muzeum. W naszej placówce odbyła się też konferencja ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, który przedstawił założenia konkursu dla magistrów i doktorantów. Po konferencji jej uczestnicy złożyli hołd bohaterom zamordowanym przez komunistów na Rakowieckiej zapalając znicze w mokrym karcerze i składając wieniec w miejscu straceń przy Ścianie Śmierci.


18 wyświetleń
bottom of page