top of page

ppor. Zdzisław Badocha "Żelazny

Zaktualizowano: 5 lip 2021


28 czerwca 1946 r. zginął podczas walki, osaczony przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa ppor. Zdzisław Badocha "Żelazny" żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK. Walczył w "Brygadach Śmierci" pod dowództwem mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

21-letni "Żelazny" dowodził jednym z dywersyjnych patroli. budząc wśród komunistów na Pomorzu ogromne przerażenie. Paraliżował działalność Milicji Obywatelskiej, UB i ówczesnej komunistycznej administracji przez świetnie zaplanowane i błyskawicznie przeprowadzane akcje, o których wiadomości przekazywało nawet radio BBC. W powiatach kościerzyńskim i starogardzkim całkowicie sparaliżował działalność terenowego aparatu bezpieki, likwidując liczne posterunki, rozstrzeliwując najgroźniejszych funkcjonariuszy UB i ich dowódców z NKWD.

Gdy podczas jednej z potyczek w rejonie Sztumu na początku czerwca 1946 r. "Żelazny" został ranny, pierwszej pomocy udzieliła mu Danusia Siedzikówna "Inka".

Dochodził do siebie w majątku Czernin, gdzie został odkryty. Zginął z bronią w ręku nie chcąc się poddać. Do dziś nie odnaleziono miejsca zagrzebania jego szczątków.


Film o Żelaznym polecamy:20 wyświetleń
bottom of page