top of page

Przed godziną „W”

Rodzinne spotkanie z historią w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

W sobotę lipca (od godz. 10.00 do 18.00) i niedzielę lipca (od godz. 10.00 do 16.00) zapraszamy do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie na Rodzinne spotkanie z historią „Przed Godziną W”. Będzie to czas kontaktów z żywą historią, skierowany szczególnie do dzieci i młodzieży.

W sobotę o godz. 10.00 zapraszamy na briefing z udziałem zastępca Prezesa IPN dr Mateusza Szpytmy, dyrektora Muzeum dr hab. Filipa Musiała oraz dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN Adama Hlebowicza. Pracownicy Biur Edukacji Narodowej IPN z oddziałów z całej Polski oraz pracownicy Archiwum IPN przybliżą naszą najnowszą historię. W programie: gry, koncerty, warsztaty, prezentacje wystaw, zwiedzanie Muzeum.

W ostatni weekend lipca w Muzeum na Rakowieckiej będzie można dotknąć historii. Przeniesiemy się do czasów II wojny światowej i PRL, biorąc udział w grach, warsztatach i konkursach prowadzonych przez doświadczonych pracowników IPN. Planszówki, gry wieloformatowe, łamigłówki, koło fortuny, puzzle, kolorowanki, poznawanie symboli naszej historii, warsztaty tworzenia ryngrafów, warsztaty tworzenia strojów historycznych „Wycinanki ubieranki” czy nauka techniki sitodruku. Weźmiemy udział w warsztatach „Śledztwo katyńskie”, w kursie szyfrowania, dowiemy się, czym były więzienne grypsy.

Będziemy mieli okazję zapoznać się z wystawą „Giganci nauki”, a biorąc udział w quizach i warsztatach dowiemy się o ich wkładzie w rozwój cywilizacji. Weźmiemy udział w prezentacji awatara postaci historycznej. Poznamy Wojenną Odyseję Antka Srebrnego, historię Solidarności Walczącej, dowiemy się czym był Poznański Czerwiec 1956, weźmiemy udział w grach o Powstaniu Wielkopolskim.

W sobotę od godz. 10.00 do 14.30 poznamy powstańczą specyfikę w „Grze Powstańczej” przygotowanej przez Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław"

Pracownicy Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przedstawią projekt Archiwum Pełne Pamięci, przybliżą pracę Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej IPN i opowiedzą, jak możemy poznać losy naszych bliskich represjonowanych przez III Rzeszę oraz Związek Sowiecki w latach 1939–1956.

W czasie Rodzinnego spotkania z historią zobaczymy wystawy: „Obława Augustowska” oraz „Symbole naszej historii”.

Będziemy mogli spróbować swoich sił na strzelnicy w punkcie rekonstrukcyjnym „Powstanie Warszawskie ‘44” utworzonym przez Projekt Historyczny - Konspiracja. Weźmiemy również udział w warsztatach muzycznych: śpiewaniu pieśni patriotycznych i powstańczych „Patriotyczne nutki”.

Przed Godziną W, w sobotę o godz. 18.00, zapraszamy na koncert „Pośród kul, huku dział. Piosenki szturmowe Powstania Warszawskiego” w wykonaniu Teatr Muzyczny Od Czapy, z udziałem żołnierzy Powstania Warszawskiego i ich rodzin. Pierwszy dzień Rodzinnego spotkania z historią zakończymy wspólnym śpiewem.

W niedzielę od godz. 10.00 do 16.00 żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej przybliżą nam swoją żołnierską służbę, zaprezentują nowoczesną broń i wojskowe pojazdy. Tego dnia będziemy się też uczyć patriotycznych piosenek.

Przez dwa dni wszyscy chętni: dorośli i dzieci będą mieli wyjątkową okazję do bezpłatnego zwiedzania Muzeum z przewodnikiem, oraz prezentacji pamiątek powstańczych.

W ramach projektu „Podaruj Pamiątkę”, wszyscy chętni mogą przekazać do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL pamiątki związane z antykomunistycznym oporem Polaków i walką o niepodległość w latach 1944–1989.

W sobotę i niedzielę, przez cały czas trwania Rodzinnego spotkania z historią, będzie możliwość zakupu publikacji Instytutu Pamięci Narodowej na stoisku Wydawnictwa IPN.

Organizatorami wydarzenia są Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Szczegółowy program na stronie https://www.muzeumrakowiecka37.pl/

Kontakt dla mediów:

Rzecznik Prasowy IPN – Dyrektor Biura: dr Rafał Leśkiewicz tel. 602 322 362 rzecznik@ipn.gov.pl

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jarosław Wróblewski tel. 695 850 385 j.wroblewski@muzeumrakowiecka37.pl

3 wyświetlenia
bottom of page