top of page

Rakowiecka 37 własnością Muzeum

Minister Rozwoju i Technologii Piotr Nowak i Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL podpisali Umowę Przeniesienia Własności nieruchomości przy ul. Rakowieckiej 37 na rzecz Muzeum.- Jest to wyjątkowa chwila, dzisiejszy dzień jest nie tylko ważny dla nas ale również dla polskiego muzealnictwa w ogóle, wreszcie jesteśmy u siebie – powiedział dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz.

- Pragnę podziękować wszystkim osobom, które wspierają nas w misji budowy i organizacji Muzeum. Nie było by nas tutaj, gdyby nie historyczna decyzja Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro z 29 lutego 2016 r. o powołaniu do życia naszego Muzeum. Przeszliśmy długą drogę, rozstrzygnęliśmy dwa konkursy: na koncepcję architektoniczną Muzeum i koncepcję wystawy głównej (właściwie trzech wystaw: Żołnierze Wyklęci, Więźniowie Polityczni, Bezpieka – imperium zła). W międzyczasie były Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów został przez Ministra Sprawiedliwości wygaszony, a więźniowie przeniesieni do innych placówek. W tym miejscu pragnę w sposób szczególny podziękować gen. Jackowi Kitlińskiemu i funkcjonariuszom Służby Więziennej, którzy od pierwszych godzin naszego funkcjonowania otoczyli nas opieką i ogromnie wspierali - podkreślił dyrektor Muzeum.

- Obecnie skupiamy się na organizacji placówki i działaniach wystawienniczo-edukacyjnych. Organizujemy cykliczne obchody: Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, upamiętniamy 25 maja, tj. rocznice śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego, sierpniową masakrę więźniów Mokotowa dokonaną przez bandytów niemieckich z Waffen SS w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego, upamiętniamy kolejne rocznice wprowadzenia w Polsce stanu wojennego 13 grudnia. Organizujemy wiele wydarzeń kulturalnych i religijnych. W chwili obecnej można zwiedzać pięć wystaw: „Solidarność Walcząca”, „Techniki operacyjne bezpieki”, „Baraniak. 145 przesłuchań na Rakowieckiej”, „Dowody zbrodni. Przedmioty z Łączki w Pawilonie X więzienia na Rakowieckiej” i „Z archiwum Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL”. Wydajemy biuletyn „Rakowiecka 37”. Ze szczegółami naszej działalności można zapoznać się na facebooku „Rakowiecka 37”. Przed nami jest jednak jeszcze wiele do zrobienia, przede wszystkim ogromna inwestycja, która dostosuje przestrzenie dawnego aresztu do potrzeb muzealnych. Pragnę w tym miejscu w sposób szczególny podziękować wszystkim pracownikom Muzeum za ich poświęcenie, zaangażowanie i prosić o więcej - podsumował dyrektor Pawłowicz.

1 wyświetlenie
bottom of page