top of page

Rakowiecka na Bankowym

Zapraszamy na otwarcie wystawy „Rakowiecka 37. Wczoraj więzienie, dziś Muzeum”

W piątek 29 lipca 2022 r. o godz. 11.00 zapraszamy na Plac Bankowy na otwarcie wystawy „Rakowiecka 37. Wczoraj więzienie, dziś Muzeum”. Wezmą w niej udział Konstanty Radziwiłł - wojewoda mazowiecki, Filip Musiał – dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz grafik Wojciech Korkuć. Wystawa przedstawia m.in. polskich bohaterów więzionych i zamordowanych od czasów stalinowskich do końca lat 80. Została przygotowana przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Będzie można ją oglądać do 31 sierpnia 2022 r.

Na jedenastu wielkoformatowych planszach umieszczonych w podcieniach Placu Bankowego przygotowanych graficznie przez Wojciecha Korkucia, będzie można dowiedzieć się więcej o postaciach-symbolach walki z systemem komunistycznym jak gen. August Emil Fieldorf „Nil”, rtm. Witold Pilecki, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, ppłk Łukasz Ciepliński „Pług”, ppłk Stanisław Kasznica „Wąsowski”, abp. Antoni Baraniak, Kornel Morawiecki, Anna Walentynowicz, Emil Barchański czy Andrzej i Joanna Gwiazdowie. - Chcemy poprzez barwną wystawę pokazać mieszkańcom Warszawy i odwiedzającym stolicę, że jest takie miejsce na mapie miasta jak powstające muzeum na ul. Rakowieckiej 37, które po prostu warto w wakacje zwiedzić. Pragniemy, aby adres Rakowiecka 37 przy Polu Mokotowskim został zapamiętany. Od zakończenia II wojny do końca 1989 r, na Mokotowie więziono i torturowano tysiące osób, a wielu z nich oddało tam życie za naszą wolność. Dziś są ikonami polskiej historii i możemy obejrzeć więzienne cele, w których przebywali, karcery, miejsca pamięci... poznawać w zadumie historię opowiadaną przez przewodników. Zapraszam więc do obejrzenia wystawy jak i odwiedzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – zachęca dyrektor tej placówki dr. hab. Filip Musiał.

Wystawa będzie prezentowana na Placu Bankowym od 29 lipca do 31 sierpnia 2022 r.

Zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL jest bezpłatne, z przewodnikiem od wtorku do niedzieli. Warunkiem zwiedzania jest wcześniejsze zapisanie się mailowo: edukacja@muzeumrakowiecka37.pl, lub telefonicznie: 22 5479607, 22 5479610.


3 wyświetlenia
bottom of page