top of page

Rozbicie więzienia w Końskich

W nocy z 5 na 6 czerwca 1944 roku oddział AK Antoniego Hedy „Szarego” uwolnił ponad 70 osób z niemieckiego więzienia w Końskich.

„Szary” wydał rozkaz do ataku po informacji, że do aresztu przewieziono troje współpracowników partyzanckiego oddziału, w tym zastępcę Hedy – Henryka Gruszczyńskiego „Bladego”. Mimo sporego ryzyka (w Końskich stacjonowało ok. 1000 Niemców, a „Szary” dysponował ok. 120 żołnierzami), akcja zakończyła się powodzeniem. Po zdobyciu więzienia, Antoni Heda ps. „Szary” polecił spalić znajdujące się w nim niemieckie dokumenty i kartoteki. Trwająca pół godziny akcja została okupiona śmiercią czterech żołnierzy z oddziału „Szarego”.

#CzyWieszŻe to nie była jedyna taka akcja Hedy Wcześniej rozbił niemieckie więzienie w Starachowicach uwalniając ok. 80 osób, a w 1945 roku dał wolność ponad 300 więźniom komunistycznej bezpieki w Kielcach.

Więcej o mniej znanych akcjach dokonanych przez oddział por. Hedy w Końskich i Starachowicach znajdziecie w serii komiksów „W imieniu Polski Walczącej” do nabycia w księgarni IPN https://bit.ly/2G60S1C

Publikacja IPN Tropy Wilcze o Antonim Hedzie "Szarym"35 wyświetleń
bottom of page