Ruta Czaplińska

Z cyklu: Skradzeni literaturze - Poeci i Pisarze Wyklęci AMNESTIA CZYLI „DOOKOŁA WOJTEK” Wiaterek znad Wisły przywiał wieść radosną: Amnestia w tym roku będzie wczesną wiosną! Mija wiosna, lato, więc się spodziewamy, Że przecież jesienią otworzą nam bramy. W końcu listopada pisz do prezydenta A może cię zwolnią na samiutkie Święta. Prezydent zawodzi Wolność nie nadchodzi. To ciągłe czekanie czas tak bardzo skraca, Że nim się opatrzysz, jak wiosna powraca. A z podmuchem ciepła pieścisz myśl radosną: Amnestia w tym roku będzie wczesną wiosną! Fordon

NA IMIENINY MATKI W pełen obietnic wiosny marcowy poranek, uśmiechnij się, zbudzona pieszczotą sasanek, co całując Twe oczy i muskając włosy sieją – niby łzami – kropelkami rosy.

Co roku kwitną w wielkim moich wspomnień lesie, a myśl je zrywa i do Ciebie niesie, czar zmierzchłego dzieciństwa przywołując dłonią, gdy szukałam ich z Szymkiem, Jadwinią i Bronią.

Gdy każdy znaleziony dla Ciebie kwiatuszek był taką radością dziecinnych serduszek i dziś wiem – po latach – silniej niż słowa ucieszyły Cię i wzruszy sasanek wymowa.

Że Ty z pewnością wzrok swój skierujesz na ścianę, z której na Ciebie patrzą twarze ukochane, a ręką kochającą wazonik z kwiatami ustawisz na półeczce pod fotografiami. Inowrocław 5.03.1953 r.

Podporucznik Ruta Czaplińska „Ewa” (ur. 10.09.1918 r. zm. 22.02.2008 r.) pochodziła z rodziny ziemiańskiej. Maturę zdała w 1937 r. w Toruniu, po czym rozpoczęła studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przed wojna ukończyła kursy radiotechniki i radiotelegrafii. Od 1942 r. w Armii Krajowej, równocześnie w latach 1944-45 prowadziła majątek rodzinny utracony w wyniku tzw. reformy rolnej. Po przeniesieniu do Łodzi rozpoczyna studia w Szkole Głównej Handlowej, równocześnie zostaje członkiem Komendy Głównej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, gdzie pełniła funkcję szefa Wydziału Łączności. Aresztowana 5 kwietnia 1946 r. Przeszła dziewiętnastomiesięczne ciężkie śledztwo. Skazana na 10 lat więzienia więziona na Rakowieckiej, w Fordonie i Inowrocławiu. Zwolniona w 1956 r. podjęła studia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Łódzkiego, które ukończyła na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracowała w administracji Instytutu Matematycznego PAN. W latach 1981-1985 pracowała w Arcybiskupim Komitecie Charytatywnym we Wrocławiu. Należała do środowiska „Fordonianek”, Związku Młodocianych Więźniów Politycznych „Jaworzniacy”, Klubu Inteligencji Katolickiej, Towarzystwa Ziemiańskiego i Związku Inwalidów Wojennych. Zeznawała w procesie Humera w 1994 r.0 wyświetleń