top of page

Serce dla Inki

Zaktualizowano: 6 wrz

3. września 2023 roku o godz. 12.00 w X Pawilonie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum oraz ks. Jarosław Wąsowicz koncelebrowali uroczystą Mszę św. w intencji więzionych i pomordowanych w murach mokotowskiej katowni.

Po Mszy św. odbyła się uroczystość poświęcenia „Serca dla Inki” rozpoczynająca kongres „Dekada Wyklętych” (Warszawa/Piła). Serce dla „Inki” to wykonane ze srebra symboliczne wotum pamięci dla Ireny Siedzikówny, bohaterskiej sanitariuszki 5 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej.

Cieszę się, że spotkamy się w niedzielne południe 3 września br. w Warszawie w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie na Mszy św. uroczyście zostanie poświęcone kolejne już Serce dla „Inki” w ramach obchodów 77. rocznicy jej śmierci i 95. rocznicy jej urodzin. Srebrne serce z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej pozostanie w tym szczególnym dla powojennej historii miejscu, które wpisane jest w mapę polskiego bohaterstwa i męczeństwa - podkreślił ks. Jarosław Wąsowicz, pomysłodawca „Dekady Wyklętych”.

Finalnym etapem uroczystości był koncert zespołu „Wataha pod biało-czerwoną” – pod egidą Małgorzaty Godlewskiej (Studio S3) w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy Rakowieckiej 37.


16 wyświetleń
bottom of page