top of page

Spór między Piłsudczykami a Narodowcami

Zaktualizowano: 26 sie 2022

z cyklu:

wokół Bitwy Warszawskiej 1920 r.

W rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. jak co roku rozgorzał spór miedzy piłsudczykami a narodowcami o to komu zawdzięczamy zwycięstwo Polski – Piłsudskiemu, czy Rozwadowskiemu. Pominąwszy aspekt duchowy (bo z pewnością nasza wdzięczność należy się Matce Bożej i św. Andrzejowi Boboli) – w świetle badań archiwalnych od ponad 10 lat możemy powiedzieć z całą precyzją, że nie któremuś z nich, nie dwom, ale trzem panom:

Podpułkownikowi Janowi Kowalewskiemu, który złamał szyfry sowieckie, ale też niemieckie i ukraińskie, co pozwoliło dostarczyć Naczelnemu Wodzowi informacji o zamiarach wroga

Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, który stworzył podstawową koncepcję „odcinania” kolejnych „nóg” hordy sowieckiej (uderzenie znad Wieprza)

I generałowi Tadeuszowi Rozwadowskiemu, który pracując w sztabie naczelnym „przełożył” plan Marszałka na precyzyjne rozkazy dla poszczególnych jednostek.

Cześć i chwała tym trzem wybitnym umysłom, wspaniałym patriotom, oddanym Polsce żołnierzom.

Tylko, czy my, potomni, potrafimy wyciągnąć wnioski z historii i zamiast się kłócić i dzielić – pracować – jak oni – ramię w ramię dla dobra Ojczyzny?

więcej na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Kowalewski

http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/31858...

https://lodz.ipn.gov.pl/.../BroszuraKowalewskinternet0607...

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Rozwadowskifot. 1. Ppłk Jan Kowalewski (pośmiertnie awansowany na generała brygady WP) (źródło: domena publiczna), fot. 2 Marszałek Józef Piłsudski (źródło: domena publiczna), fot. 3. generał Tadeusz Rozwadowski (źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe)

5 wyświetleń
bottom of page