top of page

Spektakl o "Zaporze"

W najbliższą niedzielę 24 września o godz. 18.00, w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbędzie się muzyczno-filmowe widowisko, dedykowane pamięci Hieronima Dekutowskiego „Zapory” oraz jego podkomendnych. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL jest partnerem tego wydarzenia.

W spektaklu wystąpią aktorzy, wokaliści i muzycy Zespół wokalno-aktorski "Sonanto" Wydarzenie będzie także upamiętniać siostrzenicę Hieronima Dekutowskiego, która odeszła od nas we wrześniu – Panią Krystynę Frąszczak – przez dekady niestrudzonego kustosza pamięci o „Zaporze” i jego żołnierzach.

Program widowiska to artystyczno-dokumentalna opowieść o życiu i szlaku bojowym tytułowego bohatera, legendarnego polskiego dowódcy, w szczególności na terenie Lubelszczyzny, Podkarpacia a także północno-wschodniego Mazowsza w okolicach Wyszkowa. Spektakl filmowo-muzyczny, dotychczas doskonale przyjmowany przez publiczność, to historia dramatycznych życiowych wyborów czasu wojny, nierównej walki z dwoma okupantami i szczególnej więzi z podkomendnymi, z których część podzieliła się swoimi wspomnieniami o majorze Dekutowskim w filmowej części widowiska. To także opowieść o miłości.

W przyszłym roku przypada 75. rocznica zamordowania „Zapory” na Rakowieckiej 37. Z tej okazji zaplanowane są widowiska w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie i Rzeszowie.

1 wyświetlenie
bottom of page